Pablo Escobar vízilovainak napjai meg vannak számlálva

Pablo Escobar vízilovainak napjai meg vannak számlálva
Pablo Escobar vízilovainak napjai meg vannak számlálva

Bár az amerikai kontinensen egyáltalán nem honosak a vízilovak, a legendás kolumbiai drogbáró által Kolumbiába szállíttatott állatok vészesen túlszaporodtak, a populációt kordában tartását pedig már csak az állatok leölésétől remélik a kutatók.

Mexikói és kolumbiai egyetemek szakemberei szerint a hírhedt drogbáró Hacienda Nápoles nevű birtokán működő magánállatkert vízilovainak utódai mára annyira megszaporodtak, hogy fenyegetést jelentenek a helyi környezetre, valamint az emberekre is. A hírhedten veszélyes állatok populációjának megfékezésére 2011 és 2019 között négy hímet kasztráltak és két nőstényt sterilizáltak, ám a „jelek szerint ez nem volt jelentős hatással” az állatok szaporaságára.

A vízilovakat még az 1980-as években, hatalma csúcsán lévő Escobar hozatta a más egzotikus állatokat is felvonultató magánállatkertjébe, ahonnan a drogbáró 1993-as halála után az állatok nagy részét elszállították. A vízilovakat azonban nagy számuk és a szállítás költsége miatt egész egyszerűen magukra hagyták.

Az állatok köszönték szépen, és birtokba vették a Hacienda Nápoles körüli területek nagy tavait és hatalmas legelőit. Mivel a kontinensen természetes ellenségük nincs, zavartalanul szaporodhattak és a becslések szerint jelenleg több mint 80 példányuk élhet a Kolumbiát átszelő Magdalena folyó körüli területen, de a szakemberek szerint akár 4-500 fősre is nőhet az állomány a jövőben.

A helyi szakemberek friss tanulmánya szerint a vízilovak leölése lehet a hosszútávú negatív következmények kivédésének hatékony módja. A kérdésben azonban nincs egyetértés, egyesek szerint nagyobb arányú ivartalanításai program állíthatná meg a túlszaporodást, ami az állatok jóléte szempontjából is méltányolható megoldás lenne. A kérdés azért is nagyon kényes, mert a helyi emberek elkezdtek kötődni az állatokhoz, és felháborítónak találják az állatok leölésének gondolatát.

Közben viszont az is fontos szempont, hogy a vízilovak hatással vannak a helyi állat- és növényvilágra. Megváltoztatják a víz minőségét: éjszaka táplálkoznak, a nappalt a vízben hűsölve töltik, ott ürítenek, ezzel módosítják a tavak kémiai összetételét. Fenyegetést jelentenek továbbá a jószágokra és a helyi lakosságra, mert agresszívvá válhatnak és akár betegségeket is terjeszthetnek.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(MTI)

search icon