Mit tegyünk, ha egy élőlény belemegy a fülünkbe?

Mit tegyünk, ha egy élőlény belemegy a fülünkbe?
Mit tegyünk, ha egy élőlény belemegy a fülünkbe?

A „bogarat ültet a fülébe” kifejezést akkor használjuk, amikor valaki olyat mond egy másik embernek, amitől aztán az utóbbi képtelen elszakadni, folyamatosan a fejében motoszkál a gondolat. Nem véletlen a párhuzam, hiszen igen kellemetlen és zavaró, amikor egy kis élőlény kerül a hallójáratunkba, amely nem bír kijönni onnan.

Bár egész évben előfordulhat, a tavaszi-nyári időszakban nagyobb az esély arra, hogy egy hívatlan látogató belemászik a fülünkbe. Elég csak leheverednünk a fűbe piknikezés közben vagy egy szabadtéri sportprogram során rossz irányba hessegetni a szúnyogokat, máris meglephet minket egy nem kívánt betolakodó.

Milyen állatok kerülhetnek a fülbe?

Gyakorlatilag bármilyen élőlény, amelyik befér oda. A leggyakoribb kellemetlenkedők a szúnyogok, a hangyák és a pókok, amelyek – belegondolni is rossz – sokszor álmunkban tévednek be a fülünkbe. Mivel a hallójárat S-alakú ívei megnehezítik a visszajutást, akár néhány napra is könnyen megrekedhetnek a fül belsejében.

Mi a helyzet a fülbemászókkal?

A nem túl szerencsés elnevezés ellenére nem valószínű, hogy ez az egyébként hasznos rovar az ember fülébe másszon. Persze esély van rá, mint ahogyan bármilyen más rovar, bogár vagy pók esetében, de készakarva biztosan nem az emberi hallójáratot választja búvóhelyül. Ha mégis bejutna, akkor sem kell azoktól a városi legendáktól tartani, miszerint a farán elhelyezkedő fogószerű képződményeivel kiszakítja a dobhártyát, és felmászik az agyunkba.

Honnan tudhatjuk, hogy egy élőlény belement a fülünkbe?

A hallójáratban rekedt rovarok jelenléte borzasztóan zavaró lehet. A mozgásuk vagy a zümmögésük rendkívül erős zajnak hathat, a dobhártyának ütközésük vagy a kapirgálásuk pedig szinte elviselhetetlenül kellemetlen.

Mit tegyünk, ha megtörtént a baj?

Fontos, hogy ne próbáljuk meg fülpiszkálóval kitessékelni a hívatlan vendégeket, mert ha megsértjük a dobhártyánkat, halláskárosodást is okozhatunk magunknak. Folyassunk inkább lágyan langyos vízsugarat a fülünkbe, hogy kimossuk onnan a betolakodókat, vagy cseppentsünk egy kis növényi olajat a hallójáratba, amelyben az élőlények megfulladnak, és ezután mossuk ki a fülünket! Ha nem jött ki a rovar (vagy nem minden része), forduljunk szakemberhez a komolyabb szövődmények elkerülése érdekében!

A fűben való szunyókálás alatt könnyen belemászhat a fülünkben egy hangya.
Fotó: Canva

Mennyire veszélyes a fülbe került rovar?

Általában nem jár komoly következményekkel a nem kívánt találkozás, ám előfordulhat, hogy a rovarok csípésükkel vagy karcolásukkal károsítják a dobhártyát. Ha a tetem vagy annak egy része bent marad a fülben, ez irritációt vagy fertőzést is okozhat.

Hogyan előzhetjük meg mindezt?

Bár teljesen elkerülni nem tudjuk, egy kis odafigyeléssel csökkenthetjük a rovarok fülbe jutásának esélyét. A szabadban tartózkodáskor használjunk természetes rovarriasztó illóolajokat vagy készítményeket, kempingezéskor alváshoz tegyünk a fülünkbe füldugót! Lehetőleg ne együnk az ágyunkban, ha a lakásunkban hangyák is vannak, illetve szereljünk fel az ablakainkra szúnyoghálót!

Egészségünk megőrzése a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón is a kiemelt témák közé tartozott. A rendezvényen a tudományos élet számos neves képviselője részt vett, értékes előadásokat és innovatív megoldásokat prezentáltak az érdeklődők számára.

Kiemelt kép: Canva

search icon