Pehelykönnyű napelemet állítottak elő tintasugaras nyomtatóval
Pehelykönnyű napelemet állítottak elő tintasugaras nyomtatóval

Tintasugaras nyomtató segítségével állítottak elő olyan kistömegű napelemeket, melyek jobb hatásfokkal működnek, mint a korábban hasonló technológiával, de komplexebb módszerrel megalkotott panelek.

A kisméretű és könnyű szolárpanelek előállítása számos iparág számára hozhat fontos áttörést a jövőben. Az orvostechnológiában például a különféle betegségérzékelő bioszenzorok, illetve beültethető eszközök fejlesztésében jelenthet komoly előrelépést.

A kutatást a szaúdi King Abdullah University of Science & Technology munkatársai végezték. A megoldáshoz szerves anyagokat használtak, csakúgy, mint az a koreai kutatócsoport, akikről korábban mi is beszámoltunk.

A napelem előállításához használt tintasugaras nyomtatóhoz speciális tintákat fejlesztettek, melyeket rétegről-rétegre, apró cseppek formájában vittek fel a hordozó felületre. Végül olyan bevonatot képeztek egy magas vezetőképességű polimerből, mely megvédi a panelt a környezeti szennyeződésektől, illetve a lebomlástól és alkalmassá teszi orvosi célokra is.

Forrás: computerworld

search icon