„Plastitar”: a kátrány és a mikroműanyagok keveréke a szennyezés új formája
„Plastitar”: a kátrány és a mikroműanyagok keveréke a szennyezés új formája

A Kanári-szigeteki kutatók újfajta tengeri szennyezésre találták ki a kifejezést, amely szerintük mérgező vegyi anyagokat szivárogtathat az óceánokba. A „Plastitar” a tengerparti szennyezés új típusa, amely mikroműanyagokkal összeolvadt kátrányból áll.

A felfedezésre akkor került sor, amikor egy kutatócsoport a spanyol Kanári-szigetekhez tartozó Tenerife szigetének partjait fésülte át. A Playa Grande partján csillogó vízben újra és újra megkeményedett kátránycsomókat fedeztek fel, amelyeket apró, színes műanyagdarabkák tarkítottak.

Gyorsan rájöttek, hogy a kátrány és a mikroműanyagok – vagy ahogy ők nevezték, a „plasztit” – kombinációja nem hasonlít semmilyen más műanyagszennyezéshez, amit eddig láttak.

A műanyag jelenléte a környezetben már nem korlátozódik a mikroműanyagokra vagy egy palackra a tengerben. Most új képződményeket hoz létre; ebben az esetben olyat, amely két szennyezőanyagot egyesít – mondta Javier Hernández Borges, a tenerifei La Laguna Egyetem analitikai kémia docense, aki a plastitar kifejezést alkotta.

Forrás: The Guardian

search icon