2 + 1 rajzfilmsorozat, amely megérteti a gyerekekkel, miért fontos a természetvédelem
2 + 1 rajzfilmsorozat, amely megérteti a gyerekekkel, miért fontos a természetvédelem

Három olyan rajzfilmsorozatot ajánlunk, melyek elé nyugodtan odaültethetjük óvodás és kisiskolás korú gyermekeinket, ha azt szeretnénk, hogy a mozgóképes szórakozás közben hasznos információkra, üzenetekre tegyenek szert a természetvédelemmel kapcsolatban.

A kisgyermekes szülőknek jó esetben dilemmát okoz, mennyi képernyőidőt engedélyezzenek csemetéik számára. Az óvodaérett kor eléréséig persze az a legjobb, ha egyáltalán nem ültetjük a gyerkőcöt mozgóképek elé, hanem inkább mi magunk mesélünk nekik mások által írt vagy általunk kitalált történeteket, esetleg hangoskönyveket, mesejátékokat hallgattatunk velünk, hiszen ezáltal fejlődik megfelelően képzelőerejük és kreativitásuk.

Eljön azonban az idő, amikor fokozatosan elkezdhetjük számukra adagolni a mozgóképes kultúrát, ettől pedig egyáltalán nem kell berzenkedni, hiszen a filmek, rajzfilmek is legalább annyira fontosak és értékesek, mint az irodalmi alkotások. Utóbbi állítás persze kizárólag abban az esetben érvényes, ha kellőképpen megszűrjük, milyen tartalmat fogyaszthat a gyermek, és megtanítjuk arra, hogy mindezt ne zombiként bambulva, hanem mértékletesen és kritikus hozzáállással tegye. Ehhez a szűréshez ajánlunk most néhány olyan hasznos, informatív, ám könnyen és szórakozva fogyasztható rajzfilmsorozatot, amelyek a természetvédelemmel foglalkoznak, és amelyeket bátran elindíthatunk megfelelően érett gyermekeinknek ahelyett, hogy hagynánk őket elveszni a rendszerezetlen kínálatban.

1. A bolygó kapitánya (Captain Planet and the Planeteers)

„A hatalom a tiétek!” – emlékezteti rendszeresen a címszereplő természetvédő szuperhős azt az öt fiatalt, akiket Gaia, a Föld istennője a világ legkülönbözőbb pontjairól válogatott össze annak érdekében, hogy megmentsék a bolygót a pusztulástól. Bár a fiúk és lányok Dél-Amerikától kezdve Oroszországgal bezárólag különböző tájakról és kultúrákból származnak, valamint karaktereik is igencsak eltérőek, közös bennük a környezetvédelem mellett való elkötelezettség, így a tűz, a víz, a földenergia, a szél, valamint a szív rejtett erőinek birtokában vállalják a rájuk bízott küldetést, hogy felvegyék a harcot a kapzsi és felelőtlen embertársaikkal, akiknek az anyagi haszonért cserébe semmi sem drága.

Az első epizódban a srácok egy tájvédelmi körzetet mentenek meg két telhetetlen olajfúrótól, akiknek annyira erős a nyereségvágyuk, hogy nem átallnak beszennyezni a törvény által védett vizeket sem, megmérgezve ezzel az ott élő állatokat és növényeket. A fiataloknak a siker érdekében a bolygó kapitányát is segítségül kell hívniuk, akiről megtudjuk, hogy – amiként Supermannek a kriptonit – a mérgező hulladék a gyenge pontja, ezen kívül semmi más nem állhat az útjába, ha a Föld megmentéséről van szó. A sorozat a későbbi epizódokban is ehhez hasonló témákat boncolgat, miközben – más szuperhősös rajzfilmekhez hasonlóan – megannyi akciót és izgalmat ígér. Az egyes részek végén pedig ráadásul a műsort néző gyermekekhez is kiszólnak a szereplők, hogy néhány olyan fenntarthatósággal kapcsolatos tippet adjanak nekik, amelyektől ők is megmentőknek érezhetik magukat.

2. Pufóka kalandjai (Bibifoc)

„Nincs a Földünkön olyan hely, ahol az állatvilág százait ne fenyegetné a kihalás veszélye az egyre szaporodó emberiség gátlástalan romlottságának eredményeként. Földünk legértékesebb kincseinek kiaknázása aggasztó méreteket ölt” – hangzik a narráció a Pufóka kalandjai című rajzfilmsorozat minden egyes epizódjának főcíme alatt, világossá téve a gyermekek számára, hogy amit látni fognak, az nem csupán móka és kacagás lesz. Megijedni azért persze nem érdemes, hiszen a Pufóka kalandjai igen bájos és vicces történetet mesél el, amelyben két gyermek, a nagybátyjával vakációzó Tommy, valamint az eszkimó Aura esküsznek fel arra, hogy megvédik a grönlandi bébifókákat, a sztori előrehaladtával pedig a világ más tájainak veszélyeztetett állatfajait az ádáz prémvadászok seregétől.

Köztük a címszereplő bébifókát is oltalmazzák, akivel együtt már trióvá alakulva igyekeznek elhárítani az őshonos élővilág ellen nyereségvágyból indított támadásokat. Küzdelmüket nehezíti, hogy Tommy nagybátyja, Smokey bácsi szintén érdekelt a prémvadászatban, így Tommy-nak választania kell családja és a fókák, később pedig az egyéb állatfajok között. Mindeközben megismerkedhetünk Aura őslakos népével, és megtudhatjuk, hogy az eszkimók fókavadászata és a prémvadászat közel sem ugyanaz a kategória. A Pufóka kalandjai tehát azért is hasznos és edukáló jellegű rajzfilm, mert nem úgy állítja be a vadászatot, mintha az egy elfogadhatatlan tevékenység volna, hanem feltárja annak fenntartható mivoltát a bolygó kizsákmányolását célzó verziójával szemben.

+ 1. Albert mondja… a természet jobban tudja (Albert sagt… Natur – aber nur!)

A német-magyar koprodukcióban készült Albert mondja… annyiban más jellegű rajzfilmsorozat, mint előző ajánlataink, hogy ebben nem fikciós történetek elmesélése közben hívják fel a készítők a figyelmet környezetünk védelmezésének fontosságára. Ez a széria inkább a dokumentumfilmes stílusú ismeretterjesztésre fókuszál, és bár így is akadnak benne szőrmentén aprócska sztorik, alapvetően azt láthatjuk, hogy a félig madárnak, félig pedig emlősnek kinéző Albert miként magyarázza el a gyerekeknek a természet bizonyos folyamatainak működését.

Az első epizód például a vízhasználat körforgásos jellegére koncentrál. Megtudhatjuk, honnan érkezik a víz a háztartásokba, mekkora mennyiséget használunk el belőle a különböző hétköznapi tevékenységeink során, valamint később mi történik az így keletkező szennyvízzel. Miközben Albert nem mulasztja el felhívni a gyerekek figyelmét az emberiség környezetszennyező túlkapásaira, igyekszik a téma összes szegmensét testközelből megmutatni, ehhez pedig hol kicsinyíti, hol nagyobbítja saját méreteit.

Az epizódok folyamán Albert foglalkozik a madarakkal, a fákkal, az energiafelhasználásunkkal, az étkezésünkkel, az óceánokkal és még sok más olyan témával, amelyek a környezetvédelemmel és a zöldszemlélettel kapcsolatosak. Ha a kicsik csak a sorozat mottóját sajátítják el a sok érdekes információból, végső soron már ezzel is jól járnak, hiszen megtanulják, hogy a természet mindig jobban tudja, mi a jó a bolygónknak.

Kiemelt kép: Canva

search icon