Egy átlagos ruha előállĂtásához 20 ezer liter vĂz felhasználására, de egy kilĂł marhahĂşsĂ©hoz is több mint 15 ezer liter vĂzre van szĂĽksĂ©g. A legĂ©rtĂ©kesebb termĂ©szeti kincsĂĽnket napjainkban Ăşgy pazaroljuk, mintha korlátlan mennyisĂ©gben állna rendelkezĂ©sre, holott a globális Ă©desvĂzkĂ©szleteink rohamosan csökkennek. Ideje tehát odafigyelnĂĽnk a vĂzfelhasználásunkra, ezt pedig a jövĹ‘ben könnyebben megtehetjĂĽk, ha vĂzlábnyom-kalkulátort alkalmazunk.
Egy nĂ©gyfĹ‘s család ma Magyarországon naponta akár 500-800 liter vizet is elfolyat a szokásos tevĂ©kenysĂ©geivel. A jĂł hĂr az, hogy a rutinok megváltoztatásával ezt lehet csökkenteni. Egy teli kád 120 liter vizet igĂ©nyel, mĂg ha a zuhanyzĂł alá állunk, akkor 40 liter is elĂ©g a tisztálkodáshoz. Ha folyĂł vĂzzel mosogatjuk el edĂ©nyeinket, sokkal több vizet pazarlunk el, mint ha mosogatĂłgĂ©ppel vĂ©geznĂ©nk ugyanezt – emeli ki Dr. Galambos IldikĂł, a Pannon Egyetem Nagykanizsa Körforgásos Gazdaság Egyetemi Központ vezetĹ‘je a Finish sajtĂłközlemĂ©nyĂ©ben.
Ezek az adatok is rávilágĂtanak arra, hogy az Ă©letmĂłdunk Ă©s a szokásaink nagyban befolyásolják a vĂzfelhasználásunkat. Ezen azonban a Finish közlemĂ©nye szerint mindannyian könnyen javĂthatunk, ha tudatosabb fogyasztĂłkká válunk, akik a valĂłs szĂĽksĂ©gleteik alapján szerzik be a termĂ©keket Ă©s odafigyelnek a háztartásukra. EzĂ©rt szĂĽletett meg a Finish VĂzlábnyom-kalkulátor, amelyet bárki ingyenesen használhat, Ă©s amellyel azt ellenĹ‘rizhetjĂĽk, hogy egy nap alatt átlagosan hány liter valĂłs Ă©s virtuális vizet használunk el, hogy aztán törekedni tudjunk a mĂ©rtĂ©ktartĂłbb fogyasztásra.
A kalkulátor kĂ©rdĂ©ssorát a fejlesztĹ‘k a teljessĂ©gre törekedve állĂtották össze, Ăgy az a hĂ©tköznapi tevĂ©kenysĂ©gek szinte minden szegmensĂ©t lefedi a háztartási munkáktĂłl kezdve a fĂĽrdĹ‘szoba használaton át a kertápolási feladatokig. Továbbá számba lettek vĂ©ve azok a virtuális vĂzhasználati tĂ©nyezĹ‘k is, amelyekre az embereknek csak közvetetten van ráhatásuk. Ide tartozik pĂ©ldául minden olyan vĂzigĂ©ny, ami a szolgáltatásokhoz, valamint a termĂ©kek előállĂtásához, szállĂtásához kell.
Pár pĂ©lda a virtuális vĂzfogyasztásra, mely befolyásolja a vĂzlábnyomunkat:
TERMÉK | VĂzlábnyom-Ă©rtĂ©k (liter) |
1 db autó gyártása | 52 000 – 83 000 |
1 db okostelefon elkĂ©szĂtĂ©se | 12 760 |
1 kg marhahĂşs előállĂtása | 15 414 |
4 szelet kenyĂ©r előállĂtása | 120 |
1 liter palackozott vĂz előállĂtása | 3 |
A vállalat sajtĂłközlemĂ©nye szerint 2024-tĹ‘l Ă©rdemes fenntarthatĂłbban, vĂztakarĂ©kosabban Ă©lni, pĂ©ldául kevesebb ruhát vásárolni, hĂşsmentes napokat tartani, Ă©s a nemzetközi szállĂtĂłk helyett a helyi termelĹ‘ktĹ‘l beszerezni az Ă©lelmiszert. Ezekkel az önszabályozĂł gesztusokkal ugyanis elejĂ©t vehetjĂĽk az Ă©desvizek drasztikus apadásának.
A mértéktartás jó irány egy fenntarthatóbb élet felé. A fenntarthatósággal és azzal, hogy mi mit tehetünk bolygónk védelméért kiemelten foglalkozott a nemrég véget ért Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expó is.
Forrás: Finish
Kiemelt kép: Canva