
Az Energiastratégia Intézet elemzésében az atomenergia új korszakát járta körül.
Az atomenergia energiatermelési célú alkalmazása világszerte több évtizedes múltra tekint vissza, az utóbbi időben pedig a nagy atomerőműveknél olcsóbbnak és biztonságosabbnak ígérkező kis moduláris reaktorok (SMR) fejlesztése révén új lendületet kapott. A kis moduláris reaktorok megjelenése lehetőség a magánpiaci befektetők számára, mivel megdöntheti azt a paradigmát, amely szerint a nukleáris alapú villamosenergia-termelés csak állami irányítású, centralizált, nagy rendszerekben működhet hatékonyan.
Emellett ezek a létesítmények olyan piaci szegmensek, például a mesterséges intelligencián alapuló rendszerek és az adatbankok szükségleteit is ki tudják majd elégíteni, amelyre a hagyományos atomerőművek nem lennének képesek. Az SMR-ek jól illeszkednek a modern digitális technológiai környezetbe. A mesterséges intelligencia megoldásait használva optimalizálhatják a létesítmények üzemeltetését és karbantartását, így csökkenthetik a nukleáris alapú villamosenergia-termelés költségeit.
A kis moduláris reaktorok (angolul: small modular reactor, SMR) olyan fejlett technológián alapuló atomreaktorok, amelyek elektromos teljesítménye legfeljebb 300 MW (léteznek ugyanis 1–10 MW-os mikroreaktorok is), és alkalmasak arra, hogy alacsony szén-dioxid-kibocsátás mellett nagy mennyiségű villamos energiát termeljenek.
Az SMR-ek elnevezésében a „kis” szó arra utal, hogy méretük töredéke egy hagyományos atomerőműének, a „moduláris” szó arra, hogy ezeket a rendszereket, illetve rendszerelemeiket egy gyártóüzemben összeszerelik, és egységként szállítják a telephelyre, a „reaktor” pedig arra, hogy itt is egy, a maghasadásból származó hőenergiát hasznosító technológiáról van szó.
Az elemzés tovább olvasható az Energiastratégia Intézet publikációjában.
Fotó: Canva