Ritka és veszélyeztetett macskafajokat vizsgáltak
Ritka és veszélyeztetett macskafajokat vizsgáltak

A napokban jelent meg svéd kutatók tanulmánya, melyben három kistestű dél-kelet-ázsiai macskafajt vizsgáltak, és azt állapították meg, hogy a nem megfelelő védelmi intézkedések akár a kihalásukhoz is vezethetnek.

A halászmacska, a leopárdmacska és a rozsdafoltos macska került a kutatás fókuszába. Ahogy a világ macskafajainak több mint a harmada, fenti három is az indiai szubkontinens körzetében él, és mindhármuknál az élőhelyeik visszaszorulása okozza a legnagyobb fenyegetést.

A halászmacska

A három faj populációjáról nincsenek pontos adatok, mert rejtőzködő életmódjuk miatt még a legmodernebb kameracsapdákkal is nehéz őket észlelni. Annyit mindenesetre tudunk, hogy csupán élőhelyeik 6-11%-a természetvédelmi terület.

A tanulmány azért fontos, mert rámutat, hogy az indiai szubkontinens számos kisebb méretű és ritka macskafaja nem kap akkora figyelmet, mint a látványos nagymacskák, pedig védelmük legalább annyira sürgető.

Mats Björklund az Uppsalai Egyetem professzora

Például a házimacskánál kétszer nagyobb halászmacska mangrove mocsarakkal tarkított élőhelye nagy része el lett pusztítva az utóbbi évtizedekben, így a kutatók szerint az egyik legfontosabb teendő, hogy a védett területek méretét növeljék, minél nagyobb fajgazdagságra törekedve.

A fajok mélyebb megismerése sokat segíthet abban, hogy a jobban megértsük, milyen védelmi intézkedések lehetnek sikeresek és az is fontos, hogy az ikonikus állatok mellet a kisebb, kevésbé ismert fajokra is több figyelmet fordítsunk.

Forrás: ecowatch.com Fotók: wikipedia.com

search icon