
Örömmel tapasztalom, hogy egyre gyakrabban jelennek meg rovarhotelek a kertekben, közterületeken. A rovaroknak pedig óriási támogatás egy ilyen kis vityilló, ahol élhetnek, szaporodhatnak, elrejtőzhetnek. Elkészítése nem bonyolult, nem is kell hozzá sok alapanyag, a végeredmény azonban egy boldog beporzóktól zümmögő kert lesz.
A rovarhotel igen népszerű lett az utóbbi időben, olyannyira, hogy a gyermekem egyik erdős mesekönyvében is megtalálható. Sőt, előre gyártott verziókat is vásárolhatsz már, de vadasparkokban, parkokban is gyakran felbukkannak a rovarhotelek. Habár a madárodúk, etetők és itatók már alapvetőnek számítanak, a madaraknál kevésbé népszerű rovarok is egyre több támogatást kapnak a természetszeretők körében.
Kép: canva
A méhecskehotel, darázsgarázs vagy rovartanya néven is ismert kis „épület” egy természetes anyagok felhasználásával készített élő-, szaporodó- és búvóhely. Támogatásukra feltétlenül szükség van, hiszen az ökoszisztémában betöltött szerepük hatalmas. Beporzók nélkül aligha kerülne a tányérra élelmiszer és ez csak az emberi életre gyakorolt hatásuk. A kertek fontos lakóit tehát érdemes megtámogatni kicsit, hiszen bizonyos fajok kifejezetten igénylik az ilyen búvóhelyeket.
Kik lehetnek a beköltözők?
De nem csak a magányosan élő méhek, hanem a dongók, poszméhek, zengőlegyek, katicák, futrinkák, fátyolkák, pókok vagy sáskák is elbújhatnak az így kialakított építményben. Miért is van erre szükség? Mivel emberi mivoltunkban egyre inkább megváltoztatjuk a körülöttünk lévő környezetet, a rovarok élettere is lecsökken. Térkő, szüntelen fűnyírás, milliméter pontossággal megálmodott kertek: csak, hogy párat említsek a kihívások közül. A rovarok ugyanis óriási nehézséggel szembesülnek az ilyen területeken. Nem tudnak szaporodni, élni és elbújni sem. Az öreg vagy holtfák eltűnnek, a rendezett és szépnek titulált udvarokon semmi helye egy korhadó fának. Gondolnánk. Pedig ezek a hulladéknak látszó elemek segítik át a rovarokat a hideg éjszakákon vagy a szaporodás fázisain. Mivel a lehullott faleveleknek és gallyaknak szintén a zsákokba gyömöszölés a sorsa, a rovaroknak szinte esélyük sem marad átvészelni a telet. A rovarirtó szerek használatával szintén nem kedvezünk a hasznos rovaroknak: egy szó, mint száz, kiirtjuk az életterüket. De éppúgy támogathatjuk is őket, például egy rovarhotel telepítésével.
Rovarhotel készítése házilag
Elkészítése nem igényel különösebb kézügyességet, de aki szeret barkácsolni, az bátran elengedheti a képzelőerejét és igazi kis luxushotelt rittyenthet a rovaroknak. Aki kevésbé ügyes, vagy nem éppen a barkácsolásban éli ki kreativitását, annak is bőven akadnak egyszerűbb kivitelezési lehetőségek.
Első körben mindenképp el kell dönteni, kiknek kedveznél: talajra helyezett, lábakon álló hotelt készítenél, vagy kifejezetten a beporzók számára készített fára akasztható kivitelt. Előbbibe a földön élő fajok is beköltözhetnek, így még fajgazdagabbá teheted a kerted. Azonban a hotelt védeni kell a víztől, így érdemes a földön elhelyezett változat alá tenni valamit, ami meggátolja a fa átnedvesedését. Erre jó lehet néhány tégla vagy laposabb kő. Ha a felfüggeszthető változatot választod, azzal elsősorban a repülő rovaroknak kedvezel.
Kép: canva
Lássuk, mikre lesz szükséged az elkészítéshez, és milyen kitöltőanyagokat érdemes beszerezned:
- gallyak, ágak,
- náddarabok,
- szalmaszálak,
- tobozok,
- farönkdarabok, fakéreg,
- lyukakkal telefúrt faszeletek, fadarabok,
- lekaszált fű, széna,
- dióhéj, termések,
- tetőcserépdarabok,
- tojástartó vagy karton összetépkedve,
- virágcserépdarabok,
- lyukacsos tégla.
Ezek kombinálásával érheted el a legjobb hatást. A rovarhotelek általában elöl nyitottak, oldalt védettek, és felváltva alkalmazhatod a fent leírt darabokat. Készíthetsz házikóalakot, de lehet kör alakú vagy hosszúkás is, egy régi raklapból kialakítva. Lehet kicsi, de lehet egészen nagy is. Van, aki cserepeket tömköd tele alapanyagokkal és azt akasztja a fára, van, aki kisebb hordókba rendezi el a fenti részeket. Kialakíthatsz szinteket, fakkokat, és mindbe más és más kitöltőanyagot helyezhetsz, ezzel szintén növelheted a fajgazdaságot.
Kép: canva
Fontos, hogy természetes anyagokat használj és kerüld a fémeket, ugyanis ezek nyáron felforrósodhatnak, ami árthat a rovaroknak.
A tető kialakításánál ügyelj arra, hogy a víz ne árthasson a házikónak, és az is szerencsés, ha csibehálóval befeded a rovarhotel elejét, így a szél sem hordhatja szét a beletett anyagokat. Ha egyáltalán nem szereted az építgetést, a földre helyezett kövek, téglák és kövek összerendezésével is segítheted a rovarokat.
Rovarhotel elhelyezése
Nem mindegy, mikor és hova helyezed el a rovarhoteledet. Az elhelyezésében az alábbiak a legfontosabb szempontok:
- Ha lehet ne közvetlen a földre helyezd, hogy ne nedvesedhessen át. (ha pár centis lábakra vagy téglákra teszed már az is tökéletes védelem).
- Tedd száraz, szélvédett helyre, védd az esőtől.
- Telepítsd olyan helyre, ahol sokat éri a nap.
- Ügyelj arra, hogy ne használj rovarirtószert, permetszert a közelében (bár ezt a kert többi részén sem kellene).
- Ültess rovarok által kedvelt növényeket a rovarhotel közelébe (levendula, cickafark, kapor, menta),
- Tegyél vizet a közelébe, vagy telepítsd víz közelébe.
Kép: canva
A rovarhotelek bármikor kihelyezhetők, de érdemes a téli hideg előtt telepíteni őket, vagy éppen utána. A magányos méheknek tél után érdemes kitenni új otthonukat, ha megtelepednek, a következő évben is visszatérnek, vagy maradnak. A hibernálódó rovarok, mint például a katica, már ősz végén keresi téli kuckóját, ezért ezzel érdemes számolni.
A rovarhotel mindenki számára tanulmányozható kerti elem lehet, ráadásul rengeteget tehetsz vele a rovarok jóllétéért. Élni és élni hagyni: ez a rovarhotel egyik fontos üzenete.
Kiemelt kép: canva