5+1 nyári lepke erdőn, mezőn és a kertben

5+1 nyári lepke erdőn, mezőn és a kertben
5+1 nyári lepke erdőn, mezőn és a kertben

A nyár és a lepkék elválaszthatatlanok egymástól. Ezek a színes, látványos rovarok sokszor akkor aktívak igazán, amikor mi szívesen húzódnánk inkább árnyékba, de kirándulásaink során vagy kertészkedés közben biztosan felfigyelünk rájuk. Ismerjünk meg néhányat közelebbről!

Kis szénalepke

A leggyakoribb lepkéink közé tartozik, gyakorlatilag bármilyen füves területen találkozhatunk vele. Szárnyainak felszíne narancssárga, de ezt leginkább csak röptében láthatjuk. A szénalepkékre ugyanis jellemző, hogy leszállás után azonnal összecsukják szárnyaikat, nem pihennek kitárt szárnyakkal. Hernyóinak tápnövényei fűfélék.

Kis szénalepke
Kép: Pribéli Levente

Fekete szemeslepke

A fekete szemeslepke igazi nyári lepke, csak nyár közepétől kezdenek megjelenni imágói, azaz eddigre kelnek ki a bábokból. Nagy termetű, sötét lepke, mely gyakran a lábunk elől reppen fel a fűből, majd néhány méter után újra leszáll a növényzetbe.

Fekete szemeslepke
Kép: Pribéli Levente

Ezüstös és ezüstkék boglárka

Bár a nevek hasonlóak, két különböző fajról van szó. Az ezüstös boglárka nagyon gyakori, gyakorlatilag mindenütt előfordul az országban,  időnként tömegesen is. A hím felszíne kék, és fő jellegzetessége a szárnyszegély mentén húzódó igen széles fekete sáv. Tavasztól őszig látható.

Ezüstös boglárka
Kép: Pribéli Levente

Az ezüstkék boglárka hímjének alapszíne jóval világosabb, és a lepke nagyobb termetű az előzőnél. A nyár második felétől a késő őszi hidegekig repül. A száraz gyepeket kedveli, jellemző lepkéje a sziklagyepeknek, sztyeppréteknek, homoki gyepeknek.

Ezüstös boglárka
Kép: Pribéli Levente

Kardoslepke

Négy hazai pillangófajunk egyike, kertekben is felbukkan. Kedveli például a levendulát. Gyakran csak annyit látunk belőle, hogy egy világossárga, nagy termetű lepke elvitorlázik előttünk.

Kardoslepke
Kép: Pribéli Levente

+1: Csíkos medvelepke

Az eddig bemutatott fajok mind nappali lepkék. A csíkos medvelepke azonban inkább éjjel aktív, de nappal is megfigyelhető látványos, védett faj. Fekete-fehéren csíkozott elülső szárnyait gyakran úgy tartja csukva, hogy eltakarja a pirosas árnyalatú téglavörös hátsókat.

Csíkos medvelepke
Kép: Pribéli Levente

Vegyél részt te is a civil tudományban! Ha lepkét vagy más ízeltlábút találsz, fotózd le, és töltsd fel megfigyelésed az izeltlabuak.hu honlapra! Itt segítséget kapsz a határozásban, és adatod még hasznosulhat is.

Kiemelt kép: canva

search icon