Nem minden lepke pillangó
Nem minden lepke pillangó

Amikor szerelmesek vagyunk, általában pillangók repkednek a gyomrunkban, nem pedig lepkék, illetve a pillangóhatást sem hívjuk lepke-effektusnak. Ennek ellenére a két elnevezést gyakran egymás szinonimájaként használják, pedig a kettő nem egy és ugyanaz.

A lepkék (Lepidoptera) az ízeltlábúak törzsében a rovarok osztályának utolsóként kifejlődött rendje. A pillangófélék (Papilionidae) pedig a lepkék (Lepidoptera) rendjébe, ezen belül a valódi lepkék (Glossata) alrendjébe tartozó család. Így tehát nem minden lepke pillangó, de minden pillangó lepke.

Európában hazánk az egyik leggazdagabb ország a lepkefauna tekintetében, közel 200 nappali lepkefaj fordul elő az ország területén. Pillangókból azonban csak 4 fajjal találkozhatunk itthon, ezek pedig: a kis apollólepke (Parnassius mnemosyne), a farkasalmalepke (Zerynthia polyxena), a fecskefarkú lepke (Papilio machaon) és a hozzá igen hasonló kardoslepke (Iphiclides podalirius). Mindegyik faj védett, természetvédelmi értékük 10.000, illetve 50.000 forint.

Ezeket a gyönyörű lepkéket már kora tavasztól láthatod

Küllemben miben tér el egy pillangó a lepkéktől?

Általában a pillangók közepes vagy nagy termetűek és színesebbek. Második szárnyuk hátsó szegélye homorúan ívelt, a hátsó szárny végén gyakran faroknyúlvány található, amely lehet fecskefarok, hosszú kard formájú vagy bunkós. A hátsó szárny potroh felőli széle nem záródik szorosan a test mellé.

Az év lepkéje 2023

Tavaly lehetett először szavazni arra, hogy hazánk lepkéi közül ki legyen a 2023-as év győztese. A szavazást egy csodaszép pillangó nyerte: a gyönyörű fecskefarkú lepke vagy fecskefarkú pillangó. Hazánkban országszerte elterjedt, de a hegy- és dombvidékeken gyakoribb. Áprilistól szeptemberig találkozhatunk vele a természetben.

Fecskefarkú lepke (Papilio machaon)
search icon