Hengeres test, apró lábak: mi más lenne, mint hernyó? Nos, ilyen kinézetű lény nemcsak lepkévé változhat, akár darázsfélék is kibújhatnak a bábból. Ez esetben azonban álhernyóról van szó. Mi a különbség közöttük?
Hernyók
Valódi hernyónak a lepkék (Lepidoptera) lárváit nevezzük, és ezen a csoporton belül az araszolóhernyókat külön szokás említeni. Az araszolóhernyóknak nyolc párnál kevesebb lábuk van. A bagolylepkék (Noctuidae) egy részénél és az araszolólepkéknél (Geometridae) jellemző ez a lárvatípus, az utóbbi csoport neve is utal erre. Kinyújtott testüket összehúzzák, „felpúposodnak”, majd újra kinyújtják, így haladnak.
Más lepkék hernyóinak jellemzően nyolc pár lábuk van. Így néz tehát ki egy hernyó, amely nem araszoló:
Álhernyók
Első pillantásra fel sem merül, hogy nem valódi hernyók, de jobban megnézve őket, felismerhetjük az álhernyókat. Ez a lárvatípus a hártyásszárnyúak közé tartozó levéldarazsakra jellemző. Nyolc párnál több lábuk van.
A hernyók és álhernyók sokszínűsége
Ahogy az élővilágban általában, úgy a hernyók és az álhernyók között is hatalmas változatosságot találunk. Méretben, színezetben, formában és viselkedésben is nagy eltérések lehetnek az egyes fajok lárvái között. A szenderek hernyói például általában nagyon látványos színezetűek, és van egy farkincájuk. Léteznek szőrös, csupasz, apró, hatalmas, feltűnő mintázatú és lenyűgöző álcával rendelkező hernyók egyaránt.
Kiemelt kép: Bunkóscsápú levéldarázs (Palaeocimbex quadrimculata) álhernyója, fotó: Pribéli Levente