Városi virágágyi kiültetésekben is gyakran találkozunk a kakastaréjjal, vagy más néven a celosiával, mely rengeteg színárnyalatban létezik, és vannak tollas virágformájú, illetve kakastaréjra emlékeztető „cristata” formájú változatai is. Bár nálunk ez a faj kifejezetten dísznövénynek számít, egyes országokban kedvelt zöldségnövény. Érdemes megkóstolni, mert az első fagyokig folyamatosan találunk a töveken fiatal, konyhai felhasználásra alkalmas hajtásokat.
A közönséges kakastaréj (Celosia argentea) sok országban dísznövény, máshol azonban fontos és tápláló zöldség. A leveleket és a fiatal hajtásokat megfőzik, majd levesek és pörköltek készítéséhez használják fel. A magjából étolaj sajtolható. Konyhakerti felhasználása leginkább az amarantokhoz hasonló, melyek szintén több díszváltozattal is rendelkeznek. Rokonságban is áll velük, akárcsak a nálunk gyomként ismert disznóparéjjal.
Bár a celosiát hazánkban is dísznövényként termesztik, az Egyesült Államokban és Afrikában azonban elterjedt, mint termesztett zöldség. Leveleit főzhetjük vagy párolhatjuk, és köretként is fogyaszthatjuk. Levelei, fiatal szárai, sőt a fiatal virágkezdemények a főzés során könnyen megpuhulnak. A levelek lágy szerkezetűek, és enyhén spenót ízűek. A virágzás alatt szedett idősebb levelek is fogyaszthatók, azonban ezek esetenként keserűvé és szálkássá válhatnak. Ennek ellenére a keserű íz sem jelenti azt, hogy mérgezővé vált volna, csak ekkor már kevésbé ízletes. Kis mennyiségben ilyenkor is fogyasztható, sőt a keserű íz hasznos, étvágygerjesztő hatású.
Az ízbéli módosulások miatt is érdemesebb a termesztési célokat különválasztani: azaz, ha dísznövényként tartjuk akkor hagyjuk virágozni, ha zöldségként fogyasztanánk akkor a bimbókat inkább távolítsuk el a tövekről, hiszen ekkor a levélhozam növelése az elsődleges cél.
Sok néven ismert
E fajnak nálunk leggyakoribb neve kakastaréj, vagy kakaspír, bár ez csak a cristata virágformára illik rá, a tollasra kevésbé. Gyakran hivatkoznak rá latin nevéből eredően celosia-ként, de tollaska, soko, vagy lagosi spenótként is találkozhatunk vele a szakirodalomban (utóbbi neve már az étkezési célokra is utal). Nigériában például nemzeti ételnek számít, a „soko yokoto” nevű leves is ebből a növényből készül.
Van, ahol a magjait álgabonaként használják. A gabonák egyszikű növények – ez kétszikű – ám táplálkozási szempontból azért álgabona (pszeudocereália), mert keményítő tartalma szintén magas és hántolva, őrölve a gabonákhoz hasonlóam használhatók fel.
Házilag a gabonaszerű felhasználás elég nehezen kivitelezhető, ám zöldségként egyszerűen feldolgozható e növény. Magról vethető, így négyhetes korától már szedhető. Kora őszi vetéssel másodnövényként is termeszthetjük, vagy akár cserépben elvetve az ablakpárkányon is tartható.
Táplálkozási célra érdemes rendszeresen szedni, mert a vágások miatt bokrosabb lesz és újabb, több hajtást hoz. A virágok megjelenésekor a levelei keményebbé válnak, ám ha a virágot eltávolítjuk, akkor ismét zsenge hajtások jelennek meg rajta.
A kertben, dísznek tartott tövek is „lefejezhetők” a virágok eltávolításával, és becserepezve szobában, világos helyen, ablak mellett tartva sokáig lesz használható levelünk róla. Ha kint hagyjuk, akkor egynyári növénynek számít, az első fagyok elpusztítják (bár az utóbbi években nem jellemzők a korai fagyok).
Egyszerű a termesztése
A celósiák trópusi eredetű növények, nemzetségük mintegy 60 fajt számlál, ezen belül is rengeteg faját, kertészeti díszváltozatot találhatunk. Ezek a lágyszárú növények általában függőlegesen növekednek, de némelyek kúszónövényként viselkednek, és a talajon elterülve terjednek.
Nálunk a legismertebb faj a Celosia argentea, melynek virágzata sok apró, egyedi virágból áll, és a virágzat formája egyaránt lehet karéjszerű vagy tollas elrendeződésű. Magvetéses szaporítással is gyorsan fejlődik, ám a leszedett hajtásdugványokról is könnyen gyökereztethető.