A robbanásszerűen fejlĹ‘dĹ‘ mestersĂ©ges intelligencia alkalmazása Ăşj távlatokat nyit az ĂĽvegházhatásĂş gázok kibocsátásának csökkentĂ©sĂ©ben. A klĂmaváltozáshoz valĂł alkalmazkodásban is Ăłriási segĂtsĂ©get nyĂşjthat, de negatĂv hatása is lehet a környezetre.
Az Ă©ghajlatváltozás hatására várhatĂł fordulĂłpontokat elĹ‘re jelezni kĂ©pes mestersĂ©ges intelligencia kifejlesztĂ©sĂ©n dolgoznak egy egyetemközi kutatásban rĂ©szt vevĹ‘ tudĂłsok. Az eddigi eredmĂ©nyek ĂgĂ©retesek. A megoldás egyfajta korai figyelmeztetĹ‘ rendszerkĂ©nt működhet a klĂmaváltozáshoz valĂł alkalmazkodás Ă©rdekĂ©ben. SĹ‘t a remĂ©nyek szerint akár a nemkĂvánatos változások megelĹ‘zĂ©sĂ©hez is hozzájárulhat, mivel az Ăşj algoritmus nemcsak arra kĂ©pes, hogy a meglĂ©vĹ‘ megoldásoknál pontosabb elĹ‘rejelzĂ©seket adjon, hanem arra is, hogy informáciĂłkat nyĂşjtson a fordulĂłpontokat követĹ‘ várhatĂł állapotokrĂłl.
A kutatás a termĂ©szetes idegrendszereket másolĂł mestersĂ©ges neurális hálĂłzatokat alkalmazĂł mĂ©ly gĂ©pi tanuláson alapul. Azokat a kĂĽszöbĂ©rtĂ©keket vizsgálja, amelyeken tĂşl gyors vagy visszafordĂthatatlan változás törtĂ©nik egy rendszerben, beleĂ©rtve a rendszer esetleges összeomlását is. A gyorsulĂł klĂmaváltozással összefĂĽggĂ©sben számos olyan folyamat figyelhetĹ‘ meg, amely ilyen fordulĂłpontot eredmĂ©nyezhet. Ilyen pĂ©ldául a sarkvidĂ©ki fagyott terĂĽletek (a permafroszt) olvadása, ami nagy mennyisĂ©gű metánt felszabadĂtva tovább fokozhatja a globális felmelegedĂ©st. Ilyen az Ăłceáni áramlási rendszerek megváltozása vagy összeomlása, ami az idĹ‘járási mintázatok szintĂ©n azonnali átalakulását vonhatja maga után. Vagy ilyen a jĂ©gsapkáknak a tengerszint gyors emelkedĂ©sĂ©t elĹ‘idĂ©zĹ‘ olvadása is.
Csökkenteni a sebezhetőséget
Az Ăşj algoritmus jelentĹ‘sĂ©gĂ©t az adja, hogy nemcsak egy bizonyos jelensĂ©g, hanem általánosságban a fordulĂłpontok karakterisztikájának megismerĂ©sĂ©re lett programozva. Ezt a mestersĂ©ges intelligencia Ă©s a fordulĂłpontokra vonatkozĂł matematikai elmĂ©letek erĂ©nyeit ötvözĹ‘ megközelĂtĂ©s tette lehetĹ‘vĂ©. A kutatĂłk számos kĂĽlönbözĹ‘ rendszeren teszteltĂ©k az Ăşj megoldást, beleĂ©rtve a historikus Ă©ghajlati mintákat is.
A veszĂ©lyes fordulĂłpontok elĹ‘rejelzĂ©sĂ©vel az Ăşj mĂłdszer hozzájárulhat a társadalmak klĂmaváltozáshoz valĂł alkalmazkodásához, ezzel csökkentve sebezhetĹ‘sĂ©gĂĽket. A fordulĂłpontok Ă©s a hozzájuk vezetĹ‘ folyamatok általános jellemzĹ‘inek, mintáinak felismerĂ©sĂ©vel pedig az Ăşj metĂłdus a legkĂĽlönbözĹ‘bb komplex rendszerekre kĂ©pes elĹ‘rejelzĂ©seket gyártani, az ökolĂłgiátĂłl a járványtanon át a tĹ‘kepiacokig. Az alkotĂłk szerint az Ăşj mĂ©ly tanulási algoritmus sorsfordĂtĂł lehet a nagy változások elĹ‘rejelzĂ©sĂ©ben.
Megszűnő vakfoltok
A klĂmaváltozás hatásainak elĹ‘rejelzĂ©sĂ©re már ezt megelĹ‘zĹ‘en is számos olyan eszközt fejlesztettek ki, amelyek a mestersĂ©ges intelligenciára támaszkodnak. A közelmĂşltban pĂ©ldául az Ă©szaki-sarki tengeri jĂ©g szezonális változásait a korábbiaknál jĂłval pontosabban Ă©s gyorsabban prognosztizálĂł Ăşj rendszerrĹ‘l számolt be egy nemzetközi kutatĂłcsoport. Az IceNet nĂ©vre keresztelt eszköz a műholdas adatok alapján közel 95%-os pontossággal kĂ©pes kĂ©t hĂłnappal elĹ‘re jelezni a jĂ©ggel borĂtott terĂĽlet várhatĂł alakulását. A terv szerint az idĹ‘járás-elĹ‘rejelzĂ©sekhez hasonlĂłan hamarosan nyilvánosan is elĂ©rhetĹ‘ fejlesztĂ©s jelentĹ‘sen javĂthatja a szezonális tengeri jĂ©gciklustĂłl fĂĽggĹ‘ sarkvidĂ©ki Ă©lĹ‘világ Ă©s a helyi közössĂ©gek vĂ©delmĂ©t a jĂ©gvesztesĂ©g káros hatásaitĂłl.
Egy másik friss tengerentĂşli fejlesztĂ©s a hurrikán-elĹ‘rejelzĂ©sek pontosságát javĂtja. Bár az elĹ‘rejelzĹ‘ modellek eddig is kĂ©pesek voltak meghatározni, hogy várhatĂłan mikor, hol Ă©s milyen erĹ‘vel csapnak le a hurrikánok, erejĂĽk hirtelen fokozĂłdását a legjobb modellek sem tudták prognosztizálni. Az Ăşj modell a mĂ©ly gĂ©pi tanulásnak köszönhetĹ‘en – ugyanazon adatok alapján, mint amelyeket a jelenleg alkalmazott eljárásokban használnak – jĂłval pontosabb elĹ‘rejelzĂ©seket kĂ©szĂt, megszĂĽntetve az emlĂtett vakfoltot is. A prognĂłzisok rövid távra Ă©s a jövĹ‘beli klĂmaszcenáriĂłkra vonatkozĂłan egyaránt jobban „ülnek”, ráadásul a technika egy egyszerű laptopon is fut.
A klĂmatudomány kulcsfontosságĂş eszköze
A klĂmamodellek Ă©s a 2010-es Ă©vek közepe Ăłta robbanásszerűen fejlĹ‘dĹ‘ gĂ©pi tanulás, illetve ezek egyĂĽttes alkalmazása, „hibridje” teljesen Ăşj eszközt adnak a klĂmaváltozás elleni fellĂ©pĂ©shez. Azokkal a korábbi modellekkel szemben, amelyek explicit Ă©s elĹ‘re meghatározott szabályokat követnek, a gĂ©pi tanulás olyan rendszerek kiĂ©pĂtĂ©sĂ©t cĂ©lozza, amelyek az adatmintákbĂłl tanulva kĂ©pesek maguk következtetni a szabályokra. Ennek eredmĂ©nyekĂ©ppen az elmĂşlt Ă©vekben egy Ăşj klĂmakutatási irányvonal jelent meg. Ez a megfigyelĂ©sek Ă©s az Ă©ghajlati modellek használatának kiegĂ©szĂtĂ©sĂ©t, kiterjesztĂ©sĂ©t cĂ©lozza, vagyis tulajdonkĂ©ppen a klĂmakutatás Ă©s az elĹ‘rejelzĂ©sek tökĂ©letesĂtĂ©sĂ©t.
A klĂmamodellek önmagukban is hatalmas fejlĹ‘dĂ©sen mentek át az elmĂşlt Ă©vtizedekben. A legutĂłbbi nagy mĂ©rföldkövet az Ăşgynevezett biogeokĂ©miai ciklusok (a vegyi anyagok Ă©lĹ‘lĂ©nyek Ă©s környezetĂĽk közötti átvitele), illetve ezek Ă©ghajlati rendszerrel valĂł kölcsönhatásának beemelĂ©se jelentette. Ezek a Földrendszer-modellek (ESM-ek, Earth System Model) tovább javĂtják a várhatĂł klĂmaviszonyok elĹ‘rejelezhetĹ‘sĂ©gĂ©t. Az Ăşjabb Ă©s Ăşjabb folyamatok Ă©s adatok hozzáadása egyĂşttal egyre nagyobb Ă©s összetettebb modelleket is eredmĂ©nyez. Az ESM-eket alkotĂł folyamatok nem kizárĂłlag alapvetĹ‘ törvĂ©nyszerűsĂ©gekkel leĂrhatĂł egyenletekre Ă©pĂĽlnek, hanem megfigyelĂ©seken alapulĂł becslĂ©sekre is. Ez, illetve a Föld komplexitásábĂłl adĂłdĂł egyĂ©b bizonytalanságok pedig limitálják a klĂmamodellek pontosságát, pĂ©ldául a szĂ©lsĹ‘sĂ©ges esemĂ©nyek sĂşlyosságát Ă©s gyakoriságát, illetve a fordulĂłpontokat tekintve.
És itt jön kĂ©pbe a gĂ©pi tanulás, amely az adatok osztályozásával Ă©s elemzĂ©sĂ©vel kĂ©pes feltárni a változĂłk közötti mintákat Ă©s összetett kapcsolatokat. A mestersĂ©ges intelligencia Ăgy szĂ©lsebesen a klĂmatudomány kulcsfontosságĂş eszközĂ©vĂ© vált, azzal egyĂĽtt, hogy a „tanulás” Ă©s a „mestersĂ©ges intelligencia” fogalmak jelentĂ©sĂ©nek ellenĂ©re a mai gĂ©pi tanulási alkalmazások esetĂ©ben mĂ©g távolrĂłl sem beszĂ©lhetĂĽnk valĂłdi intelligenciárĂłl. ValĂłjában pontosabb olyan kĂĽlönleges algoritmusokrĂłl beszĂ©lni, amelyeket specifikus problĂ©máknak a megoldására kĂ©peztek ki a rendelkezĂ©sre bocsátott adatok alapján.
Problémamegoldás és -forrás
A mestersĂ©ges intelligenciának egy sor kihĂvás megoldásában kulcsfontosságĂş szerepe lehet. ĂŤgy az egyre több megĂşjulĂłt magába foglalĂł energiahálĂłzat rugalmasságának biztosĂtásában is, a kĂnálat Ă©s a kereslet kiegyensĂşlyozásával. A korábbinál pontosabb elĹ‘rejelzĂ©seket lehetĹ‘vĂ© tevĹ‘ mestersĂ©ges intelligencia – egyfajta svájci bicskakĂ©nt – számos egyĂ©b mĂłdon is bevethetĹ‘ a klĂmaváltozás elleni harcban, pĂ©ldául a Dolgok InternetĂ©vel (IoT) kombinálva. ĂŤgy kĂ©pes mĂ©rni Ă©s Ă©rdemben csökkenteni (okos)városok Ă©s intĂ©zmĂ©nyek ĂĽvegházhatásĂşgáz-kibocsátását, hulladĂ©ktermelĂ©sĂ©t Ă©s anyaghasználatot, de lehetĹ‘vĂ© teszi a klĂmaváltozás elleni fellĂ©pĂ©st támogatĂł innovatĂv ĂĽzleti modellek bevezetĂ©sĂ©t is.
A felsorolás folytathatĂł… A mestersĂ©ges intelligencia alkalmazásával mĂ©rsĂ©kelhetĹ‘ a feldolgozĂłipari folyamatok karbonlábnyoma. OptimalizálhatĂł a logisztika, pĂ©ldául a teherszállĂtĂł hajĂłk Ăştvonala Ă©s ĂĽzemanyag-fogyasztása. A várostervezĹ‘k pedig a klĂmaváltozáshoz valĂł alkalmazkodás szempontjait jobban figyelembe vevĹ‘ terveket kĂ©szĂthetnek. De a mestersĂ©ges intelligenciát hĂvják segĂtsĂ©gĂĽl a klĂmaváltozásnak ellenállĂł, fenntarthatĂł növĂ©nytermesztĂ©s mĂłdszereinek kidolgozásához is. Alkalmazásával korai szakaszukban Ă©szlelhetĹ‘k az erdĹ‘irtások, Ă©s a lĂ©gi felvĂ©telek alapján azonosĂthatĂł az Ăłceánokat szennyezĹ‘ műanyag hulladĂ©k is.
A mestersĂ©ges intelligenciának azonban nemcsak pozitĂv, hanem negatĂv hatása is lehet a környezetre. AzontĂşl, hogy pĂ©ldául a fosszilisenergia-iparág sikeressĂ©gĂ©t is kĂ©pes támogatni, a mestersĂ©ges intelligenciának saját karbonlábnyoma is van, amely akár jelentĹ‘s nagyságĂş is lehet. Mivel a mestersĂ©ges intelligencia szerepe egyre növekszik, egyáltalán nem mellĂ©kes szempont, hogy az adattudĂłsok a lehetĹ‘ „legzöldebb” döntĂ©seket hozzák meg a teljes ellátási láncot figyelembe vĂ©ve. Az elĹ‘bbiek ismeretĂ©ben szinte termĂ©szetesnek tekinthetĹ‘, hogy már lĂ©tezik olyan nyĂlt forráskĂłdĂş eszköz is, amely kifejezetten a mestersĂ©ges intelligencia lábnyomának felmĂ©rĂ©sĂ©ben segĂti a szervezeteket.