Mindennapi műanyaghulladékaink alkotják az óceánokban úszó szemét többségét

Mindennapi műanyaghulladékaink alkotják az óceánokban úszó szemét többségét
Mindennapi műanyaghulladékaink alkotják az óceánokban úszó szemét többségét

Az elvitelre vásárolt élelmiszerek csomagolóanyaga és az italospalackok alkotják az óceánokban lévő műanyagszemét többségét egy spanyol kutatás szerint.

A Nature Sustainability című folyóiratban megjelent tanulmány szerzői kimutatták, hogy az óceánokat szennyező műanyagszemét 75 százalékát 10 termék adja és annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a szennyezésnek magánál a forrásnál kell véget vetni. Az óceánok műanyagszennyezéséről készült eddigi legátfogóbb tanulmány világszerte 36 adatbázis 12 millió adatának elemzésére alapul. Az elemzésbe a három centiméternél nagyobb azonosítható termékeket vonták be, kizárták a mikroműanyagot és a kisebb műanyagdarabokat.

A Cádizi Egyetem szakemberei vezette kutatás szerint az egyszerhasználatos zacskók, műanyagpalackok, élelmiszeresdobozok és -csomagolóanyagok a négy leggyakoribb tengereket szennyező termék, az emberek általi szennyezés mintegy felét adják. A 10 termék között vannak továbbá a műanyagkupakok és a halászhálók. A szívószálak és a műanyag italkeverők adják a szemét 2,3 százalékát, a fültisztítók és nyalókák tartója 0,16 százalékot.

Nem lepett meg minket, hogy a műanyag alkotja az óceáni szemét 80 százalékát, de az igen, hogy az elvitelre vásárolt élelmiszerek csomagolásának ilyen magas az aránya. (…) Ezek az információk segítik a politikusokat abban, hogy fellépjenek és megpróbálják elzárni az óceánokba folyó tengeri hulladék csapját ahelyett, hogy csupán eltakarítják a hulladékot.

–mondta Carmen Morales-Caselles, a kutatás vezetőjét

Az elemzés kimutatta, hogy a legnagyobb szemétkoncentráció a partok mentén és a partközeli tengerfenéken található. A kutatók szerint a szelek és a hullámok sodorják a szemetet a partokhoz, ahol felhalmozódik a közeli tengerfenéken. A halászati eszközök, hálók, kötelek jelentős mértékben a nyílt óceánokban találhatók, ott azonban a műanyagszemét felét alkotják.

Egy ugyanebben a folyóiratban megjelent másik tanulmány 42 európai folyóból származó tengeri hulladékot vizsgálva megállapította, hogy Törökországból, Olaszországból és az Egyesült Királyságból jut a legtöbb ilyen hulladék a tengerekbe.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(MTI/The Guardian)

search icon