Három kĂĽlönbözĹ‘ erdĹ‘tĂpus talajának felsĹ‘ rĂ©tegĂ©t vizsgálták hazai kutatĂłk. A vizsgálat eredmĂ©nyei a klĂmaváltozás miatti erdĹ‘leromlás hatásainak elĹ‘rejelzĂ©sĂ©ben is hasznosĂthatĂłak Szili-Kovács Tibor, a kutatásban rĂ©szt vevĹ‘ HUN-REN Agrártudományi KutatĂłközpont (ATK) Talajtani IntĂ©zet tudományos fĹ‘munkatársa szerint.
Magyar kutatĂłk három kĂĽlönbözĹ‘ erdĹ‘tĂpus – egy kĂ©tszer vágott akácállomány; egy fiatal, termĂ©szetes mĂłdon ĂşjraerdĹ‘sĂĽlt állomány; egy közĂ©pkorĂş, vegyes gyertyános-tölgyes állomány – alatt gyűjtött felsĹ‘ talajrĂ©teg-minták baktĂ©riumközössĂ©g-összetĂ©telĂ©t, diverzitását Ă©s katabolikus aktivitási profilját hasonlĂtották össze. Az erdĹ‘ket a 20. század elejĂ©n egy korábbi szántĂłföld helyĂ©n telepĂtettĂ©k.
Szili-Kovács Tibor, a HUN-REN ATK Talajtani IntĂ©zetĂ©nek tudományos fĹ‘munkatársa a kutatással kapcsolatban egy sajtĂłközlemĂ©nyben elmondta, a vizsgálatuk a talaj-növĂ©ny rendszerben kulcsfontosságĂş szerepet játszĂł mikroorganizmusokra fĂłkuszált, amelyekrĹ‘l kevĂ©s ismerettel rendelkezĂĽnk. Az emberi tevĂ©kenysĂ©g által törtĂ©nĹ‘ beavatkozások (pl. a földművelĂ©si mĂłdok megváltoztatása, a termesztett növĂ©nyek, a műtrágyázás, a növĂ©nyvĂ©dĹ‘szerek) mind befolyásolhatják az evolĂşciĂł során a növĂ©nyeknek a mikroorganizmusokkal kialakĂtott kapcsolatát. „A növĂ©nytermesztĂ©s során ezeket az Ăşj ismereteket kell beĂ©pĂtenĂĽnk a fenntarthatĂł mezĹ‘gazdasági Ă©s erdĹ‘gazdálkodási rendszerekbe” – tette hozzá a kutatĂł.
A kutatĂłk tanulmányábĂłl kiderĂĽlt, hogy a fehĂ©rakácerdĹ‘ talajában Ă©lt a legtöbbfĂ©le baktĂ©rium. A talajparamĂ©tereknĂ©l kimutatták, hogy a pH-nak volt a legnagyobb hatása a baktĂ©riumközössĂ©g szerkezetĂ©re, mĂg a katabolikus aktivitás-mintázatot a talaj pH-ja mellett a talaj szerves szĂ©ntartalma is befolyásolta. FĂ©ny derĂĽlt arra is, hogy a közelmĂşltban kivágott tölgyerdĹ‘ben volt a legalacsonyabb a talaj szubsztrát-indukált lĂ©gzĂ©se, Ă©s az erdőállományok között a katabolikus aktivitás változĂ©konyságának fĹ‘ mozgatĂłrugĂłja a citrát hasznosĂtása volt.
Ahogy már hivatkoztunk rá: a magyar kutatĂłk vizsgálataikat egy korábban szántĂłföldkĂ©nt hasznosĂtott, de utána erdĹ‘kĂ©nt alkalmazott terĂĽleten vĂ©geztĂ©k, ami összehasonlĂtási alapkĂ©nt szolgálhat a közelben lĂ©vĹ‘ több mint 60 Ă©ves növĂ©nytermesztĂ©si kĂsĂ©rletekhez. Ezeket a legjobb minĹ‘sĂ©gű, legtermĂ©kenyebb csernozjom-jellegű talajokat hagyományos mĂłdon szántĂłföldkĂ©nt hasznosĂtják, mĂg erdĹ‘telepĂtĂ©sre általában a gyengĂ©bb termĹ‘kĂ©pessĂ©gűeket használják. EzĂ©rt lehet szokatlan az erdĹ‘sĂtĂ©s az ilyen talajon, viszont a talaj minĹ‘sĂ©gĂ©t ez javĂtja, ráadásul fokozza a talajban törtĂ©nĹ‘ szĂ©ntárolást, aminek klĂmavĂ©delmi szempontbĂłl is jelentĹ‘sĂ©ge van.
Az elvĂ©gzett kutatás során felmĂ©rtĂ©k a közvetlen erdĂ©szeti beavatkozásoknak (pl. tarvágás) a talaj mikroorganizmusaira gyakorolt hatását is. Az Ăgy kapott eredmĂ©nyek akár a klĂmaváltozás hatására bekövetkezĹ‘ erdĹ‘leromlás hatásainak elĹ‘rejelzĂ©sĂ©ben is hasznosĂthatĂłk lesznek – árulta el a közlemĂ©nyben a HUN-REN ATK tudományos fĹ‘munkatársa. A kutatĂł szerint ugyanakkor a szántĂłföldeken korábban használt talajjavĂtĂł műtrágyák nem okoznak gondot az erdĹ‘k kĂ©sĹ‘bbi fejlĹ‘dĂ©sĂ©ben. SĹ‘t egyes fafajokat nehĂ©zfĂ©mmel vagy szerves vegyĂĽletekkel szennyezett talajok megtisztĂtására, Ăşgynevezett fitoremediáciĂłjára is fel lehet használni.
Forrás és kiemelt kép: HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat