A Kecskeméti Piac Budai utcai piaccsarnokában szatyorpontot alakítottak ki a környezettudatosság jegyében. A piac már évek óta kampányol a csomagolásmentes vásárlás mellett, felhívva a figyelmet a bolygónkat érintő egyik legsúlyosabb környezetszennyezésre, amely egy csöppnyi odafigyeléssel és előre tervezéssel elkerülhető lehetne.
Sokat segítene a környezeten, ha a nejlonból készült csomagolóanyagokat teljesen elfelejtenénk a napi bevásárláskor. Helyettük az újrahasznosítható, mosható anyagokat, valamint a tárolóedényeket részesítsük előnyben, de elővehetjük az igazi piaci hangulatot idéző fonott kosarat is.
Maga az ötlet egy, a piacon áruló kézművestől érkezett, aki az újrahasznosítást szem előtt tartva leselejtezett ruhákból, lepedőkből, ágyneműkből varrt használati tárgyakat (kézitáska, szatyor, piperetáska). Később teljes egészében a piac tervezte és valósította meg Félix-Nagy Klára dekoratőr segítségével a piaccsarnok portájánál elhelyezett Szatyorpontot – mesélt az ötletről Puskás Tünde, az Intézmény- és Piacfenntartó Szervezet munkatársa a Sokszínű Vidéknek hozzátéve, hogy ilyen szatyorpont már máshol is létezik az országban.
A tárolót először a piac töltötte meg vászonszatyrokkal. Az eddigi tapasztalatok alapján az embereknek tetszik az elképzelés, de a szatyorpont még gyermekcipőben jár, ezért csak néhány újrahasznosítható csomagolóanyag érkezett vissza a tárolóba, vagy került bele támogatásképpen.
A piac a Facebook-oldalán arra buzdít mindenkit, hogy ha otthonaikban kallódik használaton kívüli vászonszatyor, hozzák ki a piacra a kölcsönzőbe, és álljanak a jó ügy mellé!
A 21. századra a vékony falú, egyszer használatos nejlonszatyor a szimbólumává vált annak, hogyan éljük fel gyorsan és pazarlóan a természeti erőforrásainkat. Magyarországon naponta 1 millió darab fogy az eldobható műanyag szatyrokból és zacskókból, amelyeket egyébként átlagosan mindössze 20 percig használunk, de közel 400 évig nem bomlanak le – derül ki a Greenpeace írásából.
Forrás: Sokszínű Vidék
Kép: Canva