Szavazz az Állatkert zebracsikójának nevére!
Szavazz az Állatkert zebracsikójának nevére!

Holnap lesz egy hónapja, hogy világra jött a Fővárosi Állat- és Növénykert Böhm-zebráinak legifjabb utódja, akivel azóta a látogatók is megismerkedhettek. A kiscsikónak azonban még nincs neve, így az Állatkert szavazást indított, hogy a javasolt nevek közül kiválaszthassuk a legtalálóbbat.

Az október 11-én született csődörcsikó az állatkert többi zebrájához hasonlóan a Böhm- vagy Grant-zebrák alfajába tartozik. Róluk az érdemes tudni, hogy leginkább Afrika keleti felén őshonos, és a legnagyobb egyedszámú, leggyakoribb alfajnak számít. A budapesti mellett az ország több állatkertjében is ez az alfaj tekinthető meg.

Nevére vár a zebracsikó

A jövevény elnevezéséről azt írja az Állatkert honlapja, hogy nem egyszerű feladat, ahogy általában az állatkerti névadás sem az. Egyfelől az állatoknak maximum két szótagból álló nevet kell találni, hiszen egy ennél hosszabb nevet már nemigen lehet használni hívónévként. Másrészt arra is oda kell figyelni, hogy az egyes állatok nevei jól megkülönböztethetők legyenek egymástól, hogy az állat meg tudja különböztetni, mikor szólnak hozzá, és mikor a vele együtt élő többi állathoz.

Így aztán beérkezett névjavaslatokat erősen szelektálnia kellett az Állatkertnek. Végül az alábbi négyet bocsátották szavazásra, melyek közül november 15-e, hétfő éjfélig választhatja ki a közönség a számára szimpatikusat az intézmény honlapján.

Rahim – arab eredetű, de Afrikától Délkelet-Ázsiáig széles körben elterjedt férfinév. Jelentése: kegyes, kegyelmes, könyörületes, irgalmas, jószívű;

Rashid – szintén arab eredetű, de az arab világnál jóval szélesebb körben elterjedt férfinév. Jelentése: áldott, illetve bölcs, megfontolt;

Ruhin – ez is arab eredetű férfinév, bár Dél-Ázsiában női névként is előfordul. Eredeti jelentése nem pontosan tisztázott, de valószínűleg kardra utal.

Zaki – perzsa eredetű, de az Észak-Afrikától Délkelet-Ázsiáig terjedő térségben szinte mindenütt használatos férfinév. Jelentése: erényes.

Fotók: facebook.com/allatkert

search icon