A tengerekben sodródó halászhálók komoly környezetvédelmi kihívást jelentenek, hiszen állatok tömegét ejtik foglyul és pusztítják el, miközben akár évtizedeket töltenek a nyílt vizeken.
Ezt elégelték meg a hawaii Pacific University kutatói, akik most a szigetek körüli vizek élővilágára is súlyos fenyegetést jelentő szellemhálók eredetét kezdték vizsgálni.
A szakértők szerint előfordul, hogy egy-egy halászháló elszabadul és így tulajdonképpen véletlenül kerül a vízbe, azonban gyakoribb az, hogy illegális halászhajók szándékosan dobják el őket. Az egyetem kutatói most azt tervezik, hogy egészen a halászhajókig és a gyártókig visszakövetik a hálókat.
Az MTI beszámolója szerint azonban nemigen könnyíti meg a dolgukat, hogy a hálók számos különböző országból származnak, és szinte semmilyen egyedi azonosító vagy jellegzetesség nincs rajtuk, amely alapján be lehetne lőni a származási helyüket.
Nagy kihívásnak nézünk elébe, megpróbáljuk visszakövetni őket a forrásig. Ha elbukunk, az újabb bizonyítékul fog szolgálni a törvényalkotók számára a halászfelszerelések azonosíthatóságának fontosságáról, és talán előtérbe hozza az ezzel kapcsolatos szabályozásokat.
– mondta Jennifer Lynch, az egyetem tengeri hulladékkal foglalkozó kutatóintézetének társigazgatója