Színes gyűrűt kaptak a különleges helyszínen nevelkedő kis lile fiókák
Színes gyűrűt kaptak a különleges helyszínen nevelkedő kis lile fiókák

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata egyes madárfajok területhűségének, a fiatal madarak túlélési arányának illetve vonulásának vizsgálata céljából színes jelölő gyűrűket alkalmaz.

Az előírásoknak megfelelően felhelyezett színes műanyag gyűrűk nagy előnye, hogy a madarakat nem zavarja élettevékenységeikben. Egyes sikeresen fészkelő kis lile pároknál a fiókák olyan gyűrűket kaptak, amelyek alapján a jelölt egyedek távolról, távcső segítségével azonosíthatóak.

A kis lile fiókák rendkívül jól rejtőznek, így nagy kihívás megtalálni őket. Veszély esetén a fiókák igen gyorsan tudnak szaladni, majd váratlanul alkalmas helyeken a terepi adottságokat kihasználva elrejtőznek, így az avatatlan szemek illetve a ragadozók nem akadnak rájuk.

Színes gyűrűt kaptak a Hortobágyi Nemzeti Park területén fészkelő kis lile fiókák.
Fotó: Monoki Ákos
Forrás: HNP Igazgatóság Facebook oldal

Évről-évre nem mindennapi költőhelyet választanak maguknak a védett kis lilék (Charadrius dubius) a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzetben. Noha a faj aránylag gyakori partimadár hazánkban és sokféle élőhelyen megtelepszik, sokszor meglepő környezetben lehet fészkére bukkanni.

Több árvízvédelmi létesítmény előterén is előszeretettel költenek, akár a betonon, akár a felületén kialakult kisebb nagyobb repedések, hézagok alkotta lehetőségeket kihasználva.

Az extrém zavart környezetben fészkelő kis lilék külön védőszentnek köszönhetik sikeres költésüket, hiszen mind a karbantartási munkákat, mind a kutyáikat itt futtatók ténykedéseit, de még a terepmotorosok rendszeres mutatványait is túlélték, amik a nyomok alapján mindössze néhány centiméterre kerülték csak el a négy tojásos fészekaljat!

Az itt költő kis lile párok fiókái előszeretettel menekülnek veszély esetén azon kerítések mögé, amelyek ugyan vagyonbiztonsági célokat szolgálnak, de remekül kizárják a ragadozókat is. Többek között ennek is köszönhető, hogy az ennyire zavarásnak kitett helyszíneken is fel tud nevelkedni a teljes fészekalj.

(forrás: Hortobágyi Nemzeti Parki Igazgatóság Facebook oldala / Monoki Ákos)
Kiemelt kép: Canva

search icon