Szokatlanul gyorsan mozgó gleccser alól kerül elő a múlt
Szokatlanul gyorsan mozgó gleccser alól kerül elő a múlt

Egy svájci kutatócsoport számításai szerint egy a klímaváltozás miatt gyorsabban mozgó gleccser alól már jövőre teljesen a felszínre kerülhet egy több mint 70 éve lezuhant amerikai katonai gép.

1946 novemberében egy Bécsből, az olasz Pisába tartó amerikai Dakota C-53-mas pilótája kényszerleszállást hajtott végre, azonban a rossz látási viszonyok miatt eltévedt, így a 3300 méter magas Gauli-gleccseren tette le a gépét, Svájcban.

A pilóta és 11 utasa is túlélte a manővert, és szerencsére a mentőcsapatok is időben megtalálták őket, majd speciális, a gleccseren is leszállni képes repülőkkel mentették ki őket. Az akciót tekintik a svájci légi mentés megszületésének. A bravúrosan letett gép azonban eltűnt, csupán néhány töredék maradt.

A tudósok a gleccserekből vett jégminták, illetve azok kormeghatározása segítségével próbálták rekonstruálni a gleccser mozgását. Ebben segítségükre volt, hogy az 1950-es, 1960-as években gyakorivá váló szovjet illetve amerikai atomfegyvertesztek radioaktív nyomai elraktározódtak a jégben.

Ezek alapján meg tudták határozni, hogy a jég mely része származik a hidegháború időszakából, és az adatok segítségével finomítani tudták a Gauli-gleccser áramlási modelljét. Eszerint a jégtömegek gyorsabban siklanak a völgy felé, mint azt eddig hitték.

A The Cryosphere című tudományos folyóirat cikkéből pedig az is kiderült, hogy a számítások szerint a gleccser gyors mozgásából adódóan már jövőre teljesen a felszínre kerülhetnek a gép roncsai.

Nemrég írtunk róla, hogy a melegedő klíma hatására egy norvég jégfolt alól őskori leletek bukkantak elő.

Forrás: mti

search icon