A Hold évente 3,8 centiméterrel távolodik el a Földtől, ami ugyan nem tűnik soknak, de idővel megváltoztathatja a napok hosszát a Földön. De mi lesz akkor, ha túl messzire kerül a Hold?
A Hold és a Föld távolságának növekedésére először a 1969-ben derült fény, mikor a NASA Apollo-küldetései során néhány tudós furcsa dologra lett figyelmes a Holdra szerelt fényvisszaverő paneleken, és későbbi tanulmányok is meggyőző bizonyítékokkal szolgáltak a folyamat kapcsán.
A Hold azért kering a Föld körül, mert húzza annak erős gravitációs ereje. Ugyanakkor maga a Hold is húzza a Földet saját gravitációs ereje miatt. A Föld és a Hold távolodásában közrejátszik a gravitációs erők következtében létrejövő árapály-erő, ami a fegyver elsütésekor keletkező visszarúgáshoz hasonló hatást fejt ki a Holdra, emiatt az lassan egyre távolabb sodródik.
Az eltávolodásnak legközvetlenebb hatása az lehet, hogy a nappalok hosszabbak lesznek. A The Conversation jelentése szerint 2,45 milliárd évvel ezelőtt a Földön egy nap hossza mindössze 16,9 óra volt. A legnagyobb hatása azonban az árapályhullámokra lenne. Bár az óceánok mozgása a Nap gravitációs ereje miatt némileg megmarad, ez nagyon gyenge és minimális lesz. Megszűnik azonban a hideg és meleg áramlatok egy része, ami nagy számú vízi faj pusztulását eredményezhetei, emellett a tengerparti régió is drasztikusan megváltozik.
A legrosszabb hatással azonban a Föld évszakaira lenne ez a változás. Bolygónk 23,5 fokos szögben áll, ennek köszönhetőek az általában stabil évszakok, valamint a sarki régiók hőmérséklete. Ha azonban a Hold eltávolodik, a Föld imbolyogni kezd a körülötte lévő többi bolygó és égitest hatására, ami alkalmatlanná tenné a földi élet számára.
(Forrás: Hindustan Times)