Több ősember kihalásában játszott szerepet a klímaváltozás
Több ősember kihalásában játszott szerepet a klímaváltozás

Egy nemzetközi kutatócsoport a One Earth folyóiratban publikálta cikke szerint a globális éghajlat drasztikusabb változásai meghatározó szerepet játszottak a Homo nemzetséghez tartozó fajok kihalásában.

A kutatás során egy mintegy háromezer régészeti feltárás leleteit és eredményeit tartalmazó adatbázis adataiból és az éghajlat statisztikai modellezésével rekonstruálták az elmúlt 5 millió év klimatikus viszonyaiból adódó jelentősebb változásokat. Hat Homo faj került bele a vizsgált mintába: a Homo habilis, a Homo ergaster, a Homo erectus, a Homo heidelbergensis, a Homo neanderthalensis és természetesen a Homo sapiens.

Az eredmények azt mutatják, hogy az öt faj közül három esetében hirtelen, erőteljes éghajlatváltozás következett be a bolygón közvetlenül a fajok kihalását megelőzően. Mindhárom esetben rövid idő alatt 3-5 Celsius-fokkal csökkent a globális hőmérséklet, a heildelbergieknél és a neandervölgyieknél szárazabb, az erectusnál pedig csapadékosabb lett az éghajlat.  Ennek köszönhetően az említett homo fajok élőhelyének területe jelentősen lecsökkent, illetve az sem zárható ki, hogy az egyes fajok egymással történő rivalizálása és a táplálékokhoz való szűkös hozzáférés is hatást gyakorolt a kihalásukra.

A kutatók végső következtésükben elismerik, hogy a múltbéli klímakatasztrófák nem mindegyike vezetett kihalási eseményekhez, ugyanakkor az éghajlati modellek és a leletanyag összevetése alapján összefüggés látszik a szóban forgó fajok kihalása és az éghajlat megváltozása között. Ez a mai kor embere számára is értékes útravaló lehet.

(qubit.hu)

search icon