És hogy egyáltalán létezik ilyen? Pedig ahogy a vadászoknak is van erkölcsi kódexük, úgy a pecásoknak is. Ráadásul nem is akármilyen!
A horgászok megítélése, habár tevékenységüket illetően a társadalom jóval elfogadóbb, mint a vadászokéval kapcsolatban, meglehetősen polarizált. Az egyik fél félelemmel vegyes távolságtartással tekint rájuk, míg az, aki szereti a halat, megbocsátja nekik, amit az előbbi csoport nem: hogy a hal kifogása sokszor nem túl kíméletes. Ennél jobb és humánusabb módszer viszont nincs.
De a horgászat nem áll meg a hússzerzésnél, ugyanis rengetegen a catch and release alapelvét alkalmazzák, azaz egy gyors fotó és mérés után, a hal száját fertőtlenítve már engedik is vissza természetes élőhelyére. Teszik mindezt úgy, hogy ügyelnek a hal épségére, és valóban kíméletesen járnak el az egész procedúra során. Persze mindig vannak kivételek, akik ezzel sajnos mit sem törődnek. Az elmúlt évek során a hallal való bánásmód sokat javult!
A horgászetika betartására a pecások egyre jobban figyelnek. A alábbi pontok elolvasása után mindjárt más színben látja még az is e sportot, akitől eddig távol állt. Ezek például „csak” a környezetvédelemről szólnak, a teljesség igénye nélkül!
- A horgászat során becsüljük és védjük a vízi környezet minden lakóját, és mindig kíméletesen bánjunk minden hallal!
- Ha valamely vízszakaszon sorozatosan méreten aluli vagy fajlagos tilalom alatt álló hal akad horogra, a halállomány kímélése érdekében változtassunk helyet és szükség szerint módszert. Szándékosan sohase akasszunk halat kívülről!
- Horgászat közben mindig gondoljuk át, hogy fogásunkból mennyi halra van szükségünk, és csak annyit tartsunk meg, amennyire szükségünk van, ne dobjuk el pazarlóan halzsákmányunkat!
- A halakat ne tegyük ki lassú fulladásnak!
- Tegyünk meg mindent a nem honos növények és állatok nem kívánatos terjedésének megakadályozása érdekében!
- Ismerjük meg a nem kívánatos fajokat, és segítsünk megelőzni elterjedésüket!
- Horgászként sohase telepítsünk halakat vagy növényeket a vizekbe!
- Tegyünk meg mindent az invazív, idegen, terjeszkedő halfajok elszaporodásának megelőzése érdekében!
- A horgász óvja, védi a vizek halállományát, és nem irigyli másoktól a halfogás élményét.
- A sportszerű, etikus horgászok mindenkor figyelnek a vizek halállományára, a víz környezetére, természeti értékeire, betartják a törvényi és horgászrendi előírásokat és a horgászat általános etikai alapelveit.