Víz, áram, élelmiszer – Mire van szükséged egy „világvége-csomagban”?

Víz, áram, élelmiszer – Mire van szükséged egy „világvége-csomagban”?
Víz, áram, élelmiszer – Mire van szükséged egy „világvége-csomagban”?

Eljátszottam a gondolattal, vajon a mostani életünkben, amikor minden adott, minden egy karnyújtásnyira van, mi történne velünk, ha hirtelen katasztrófahelyzet lépne fel. Felkészülni nem lehet hátrány, éppen ezért érdemes tájékozódni arról, hogyan élhetünk túl egy ilyen eseményt, mit tegyünk a túlélőcsomagba, és mire lesz szükségünk.

Aki túrázik, sátrazik, kempingezik, némi előnnyel indul: ha a vadonban vagy napokig, esetleg hetekig, fel kell készülnöd megfelelő élelmiszerrel, vízzel, felszereléssel. De tegyük fel, hogy a világban történik egy olyan esemény, amelyre nem tud felkészülni az sem, aki kempingezik, és az sem, aki irtózik az ilyesmitől. Hogyan lehet megküzdeni az élelmiszerhiánnyal, a vízhiánnyal vagy az áramszerzés nehézségével? Ha nincs nálunk az okostelefon, a kényelmes matrac, nincs ételünk és vizünk, és minden elérhetetlen, vajon képesek vagyunk helytállni? A felkészülés sokat segíthet: nézzük meg, mi kerüljön a túlélőcsomagba!

Ez egy igazán jól felszerelt túlélőcsomag.
Kép: canva

Víz nélkül egy tapodtat se!

Az ivóvíz talán a legfontosabb mind közül, hiszen víz nélkül maximum 3 napig élhetünk. Ennek ellenére hozzászoktunk a mindig elérhető, friss vízhez, ám ez egy katasztrófa esetén nem biztos, hogy rendelkezésre áll. Tűz, befagyott csövek vagy szennyezés: csak néhány dolog, ami a vízellátás hiányához vezethet.

Az alapvető vízszükséglet 3–4 liter/fő lenne naponta. Értelemszerűen keveseknek adatik meg akkora hely, hogy akár hetekkel előre felhalmozzanak ilyen nagy vízkészletet. Arról nem is beszélve, hogy ha nemcsak ivásról, hanem esetleg tisztálkodásról és főzésről is beszélünk, ez plusz vízigényt jelent. Erre az esetre érdemes a háztartásban vízszűrőt tartani, vagy akár mobil vízszűrőt is beszerezni. De fertőtlenítőtablettákat is jó ötlet a csomagba tenni, ezek ugyanis a vadonban is jól jöhetnek. A vízforralás szintén járható út, ha a természetből tudsz vizet szerezni: tüzet rakhatsz, és szükséged lesz egy fémlábosra (ami szintén a csomagban tartandó).

Több módja is van annak, hogy tiszta ivóvízhez juss.
Kép: canva

Konzervek, szárított élelmiszer: mi kerüljön a csomagba?

Az élelmiszer szintén kulcsfontosságú: akár az otthonodban kell maradnod egy katasztrófa esetén, akár tőle távol, elegendő mennyiségű és megfelelő élelmiszerre lesz szükséged. Sok háztartásban alig van tartalék: gondolj bele abba, hogy a háztartásodban lévő élelmiszer mennyi ideig lenne elég neked és a családodnak, ha beütne a krach!

A szakértők 72 órányi élelmiszer-tartalékot javasolnak vészhelyzet esetén. Ez 2000 kalóriát jelent fejenként: érdemes egy polcra nem romlandó és megszokott élelmiszereket felhalmozni. Segíthetnek a konzervek, a szárazáruk, esetleg a szárított élelmiszerek is. Érdemes a bevált és kedvelt élelmiszereket választani a túlárazott dehidratált élelmiszerek helyett. Ha a vadonban van szükség felszerelésre, a túrafőző, a szárított élelmiszer és egy kis horgászfelszerelés is jól jöhet.

Száraz élelmiszerek, konzervek: ezek minden háztartásban elférnek.
Kép: canva

Navigálj, maradj kapcsolatban!

Az egyik legfontosabb elem, amire elsőre talán senki sem gondolna, a navigáció. Egy egyszerű túrázáson is eltévedhetsz (velem legalábbis többször is megesett), ilyenkor jó, ha van a táskában iránytű vagy navigációs eszköz. A boltokban kapható egyszerű papírtérkép sem foglal sok helyet, hálás leszel magadnak, ha elő tudod venni vészhelyzet esetén. A GPS és a telefon szintén hadra fogható, feltéve, hogy van áram.

Előfordulhat ugyanis, hogy nincs áramellátásod: ez lehet elektromágneses vihar, kibertámadás vagy ennél sokkal borzasztóbb események utószele is. Ilyenkor jól jön, ha van egy egyszerű elemes rádió a csomagban, egy feltöltött powerbank (hordozható telefontöltő) vagy egy napelemes töltő. Ha a házadban ér a kellemetlen helyzet, egy generátor nagy segítség lehet, amely szintén lehet akár napelemes is. A fűtés, a hűtés és a főzés is igényelhet áramot.

A kiskés és az iránytű alapfelszerelés.
Kép: canva

Védelem, amire szükséged lehet

Tegyük félre a medvékkel való megküzdést vagy az esetleges zombiapokalipszist! Egy kis helyet foglaló bicska igazi túlélőeszköz, amelynek minden táskában érdemes helyet biztosítani. Sok mindenre használhatod, és a legváratlanabb helyzetekben jöhet jól.

Szintén fontos a rovarok és a nap elleni védelem: kalap, naptej és rovariasztó legyen nálad! Ugyanez igaz egy jól szigetelő esőkabátra is: sokféle kis helyen elférő, hasznos esőponcsót kaphatsz már a boltokban.

Fény az éjszakában

Elemlámpa, LED-es fények, gyertya: fényforrásra mindenképp szükséged lesz! Ezt nemcsak egy áramkimaradás, hanem a helyzetjelzés is megkívánhatja. Az éjszakai közlekedésről nem is beszélve. Alapvetően szerencsésebb a láng nélküli fényforrások használata. Egy fejlámpa, egy LED-es lámpa vagy az ún. kémiai fényrúd szintén jól jöhet és jó választás.

Habár nem feltétlenül ide tartozik, de egy síp vagy jelzőhang szintén jól jöhet: ha a fényforrásaid kimerültek, még mindig jelezhetsz hanggal veszély esetén!

Tüzet gyújtani is fontos lehet: gondolj a főzésre vagy a melegre! Minden túlélőcsomagban szerencsés, ha legalább három tűzgyújtó eszköz megtalálható. Gyufa, öngyújtókészlet, magnéziumrúd: mindegyik hasznos lehet.

Tanulj meg tüzet gyújtani, abból baj nem lehet!
Kép: canva

Amit ne felejts el: elsősegélycsomag!

Túrázni már el sem indulnék a kis csomagom nélkül: ez sebtapaszt, kötszert és gyógyszereket tartalmaz. De egy esetleges katasztrófa esetén különösen fontos lehet egy ilyen csomag, ha megsérül valaki. Ha nem vagy éppen jó az ilyesmiben, vegyél egy jól felszerelt készletet, és mindig tartsd a táskádban!

Minden, amire szükséged lehet!
Kép: canva

Hogyan készülj fel?

Könnyű persze túlzásba esni. A saját bőrünkön megtapasztalhatjuk a szélsőséges időjárás hatásait, ugyanakkor hurrikánoktól, jégviharoktól és tornádóktól nem kell tartanunk.

Ha abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy van egy garázsod, kerti kisházad vagy kamrád, amiben tárolhatsz plusz tárgyakat, érdemes beszerezni a fenti túlélőcsomagot és valóban eltenni ínséges időkre. De az ágy alatt vagy egy kisebb fiókban is tárolhatod a felsorolt eszközöket.

A cikk nem pánikkeltés és a félelem szítása céljából jött létre! Éppen csak elgondolkodtató, hogy vajon hányan állnánk készen arra egy esetleges katasztrófa idején, hogy valóban túléljünk. A cikkben említettek nem drága vagy nehezen beszerezhető kellékek, a felkészültség pedig nyugalmat és magabiztosságot adhat egy kellemetlen esemény esetleges bekövetkezésekor, de az átlagos mindennapokban is.

Kiemelt kép: canva

search icon