A műanyaghulladék akkora problémát jelent, hogy a világ egyes részein árvizeket okoz. Mivel a műanyag polimerek nem bomlanak le könnyen, a műanyagszennyezés folyók egészét is képes eltömíteni.
A műanyagszennyezés globális problémájának megoldása érdekében kutatók olyan lebomló műanyagot fejlesztettek ki, amely a napfény és a levegő hatására mindössze egy hét alatt lebomlik – ez hatalmas előrelépés ahhoz képest, hogy egyes hétköznapi műanyag tárgyak lebomlása évtizedekig, sőt évszázadokig tart.
A Journal of the American Chemical Society (JACS) című folyóiratban megjelent tanulmányukban a kutatók részletesen ismertették új, környezetileg lebomló műanyagukat, amely napfény hatására borostyánkősavra bomlik le, ami egy természetesen előforduló, nem mérgező kis molekula, amely nem hagy mikroműanyag darabkákat a környezetben.
A tanulmány társszerzője Liang Luo, a kínai Wuhanban működő műszaki egyetem szerves anyagokkal foglalkozó kutatója sajtóközleményében elárulta, hogy az új lebomló műanyagot más műanyagokkal keverve tartósabb tárgyakat lehetne készíteni. Az ilyen tárgyak a használat során tartósabbak lesznek, miközben további előnyük, hogy gyorsabban lebomlanak a hulladéklerakókban.
Luo szerint a lebomló műanyag különösen hasznos lehet az elektronikában. Használat közben a műanyagot az elektronikai eszközbe burkolnák, így az védve lenne a levegőtől és a napfénytől, ami lehetővé tenné az évekig tartó használatot. A hulladéklerakóba kerülve a készüléket összezúzzák és a műanyagot valószínűleg kitennék a napfénynek, ami azt jelenti, hogy napokon belül lebomlana.
A műanyag mellékterméke, a borostyánkősav a gyógyszer- és élelmiszeriparban kereskedelmi célokra is hasznosítható lenne – magyarázta Luo.
Luo és csapata ezután több időt kíván fordítani a lebomló műanyagok tanulmányozására, azzal a céllal, hogy a következő 5-10 éven belül kereskedelmi forgalomba hozzák az anyagot.
(Forrás: magyarmezogazdasag.hu Kép: pexels.com)