Új gyakorlatok kellenek, ha meg akarjuk óvni erdeinket
Új gyakorlatok kellenek, ha meg akarjuk óvni erdeinket

A klímaváltozás fokozódó hatásainak nem csak mi emberek vagyunk kitéve. Többek között az erdeinket is egyre több veszély fenyegeti az extrém időjárási események szaporodásával és az újfajta paraziták megjelenésével.

A Falling Walls tudományos konferencia egyik kerekasztal-beszélgetésén vitatták meg a szakértők, hogyan lehet minél több erdős terület épségét megóvni. Kontinensünk területének egyharmadát borítják erdők, azonban az gyorsan változó környezeti feltételek hamar csökkenthetik ezt az arány az emberi beavatkozás nélkül.

Jelenleg az európai erdőket fenyegető legnagyobb veszély a szárazság. Az elmúlt két évben például a német erdők 2,5%-a veszett el az aszály hatására, ami hatalmas mennyiség. Ugyanez a probléma kicsit másképp, de a trópusokon is fennáll.

Az Amazonas-medence erdői most már egyre inkább szénforrásként jelennek meg, mint szénelnyelőként.

Andreas Huth, a Lipcsei Egyetem Helmholtz Környezeti Kutatóközpontjának munkatársa


A kutatók szerint a radikálisan gyors változás az, ami az igazán nagy problémát jelenti. A fáknak nincs idejük alkalmazkodni, illetve a monokultúrás erdők fajszegénysége még sérülékenyebbé teszi őket, így az erdészetnek is új felfogás szerint kell majd kezelni az erdőket.

Az Európában is egyre gyakoribb erdőtüzek ellen például szükséges lesz erdeinkbe olyan, akár idegenhonos fajokat ültetnünk, melyek kevésbé égékenyek. Fontos azonban, hogy a behozott fajok ne váljanak invazívvá, lehetőleg őshonos fajokkal rokonságban állók legyenek.

Forrás: 24.hu

search icon