Biztosan Ășj telefont akarok venni?
Biztosan Ășj telefont akarok venni?

Majdnem 6 Ă©ve nyĂșzom az iPhone-om. Ezalatt bejĂĄrtuk egyĂŒtt a fĂ©l vilĂĄgot. HĂłban, fagyban, hƑsĂ©gben Ă©s esƑben kalandoztunk, fotĂłztunk Ă©s videĂłztunk. KönyvtĂĄrnyi szöveget olvastam, cseteltem Ă©jjel Ă©s nappal, Ă©s persze telefonĂĄltam rengeteget. Egy ideje viszont – lĂ©lekben – elkezdtem hƱtlen lenni hozzĂĄ: belĂ©m fĂ©szkelt a gondolat, hogy ideje lenne lecserĂ©lni egyĂ©bkĂ©nt hibĂĄtlanul mƱködƑ tĂĄrsamat. Zöld ĂșjsĂĄgĂ­rĂłkĂ©nt Ășton-ĂștfĂ©len azt hirdetem, hogy a tudatos döntĂ©sek tehetik jobbĂĄ (menthetik meg?) a vilĂĄgot, kĂ©nytelen vagyok tehĂĄt magamat Ă©s szeretett telefonomat is alĂĄvetni a vizsgĂĄlatnak: biztos, hogy Ășj telefonra van szĂŒksĂ©gem? NĂ©zzĂŒk meg, milyen szempontokat szĂŒksĂ©ges mĂ©rlegelni egy ilyen döntĂ©s meghozatalĂĄhoz!

Napold el a vĂĄsĂĄrlĂĄst!

A (tĂșl)fogyasztĂĄs vĂĄgya belĂ©nk van kĂłdolva. Naponta kĂ©pesek vagyunk elcsĂĄbulni, az impulzusvĂĄsĂĄrlĂĄsra pedig a kereskedƑk is kemĂ©nyen rĂĄjĂĄtszanak. Épp ezĂ©rt az elsƑ Ă©s legfontosabb lĂ©pĂ©s, hogy adj idƑt magadnak, halaszd el a vĂĄsĂĄrlĂĄst. NĂ©hĂĄny nap elĂ©g lehet arra, hogy racionĂĄlisan vĂ©gig tudd gondolni, biztosan szĂŒksĂ©g van-e a vĂĄltĂĄsra. Az alĂĄbbiakban pontokba szedem azokat a szempontokat, amelyek segĂ­tenek nekem a tudatos döntĂ©s meghozatalĂĄban.

Elfogyott a tĂĄrhelyem

Apple termĂ©keket hasznĂĄlok, sajnos az Ă©letem folyamatos versenyfutĂĄs a tĂĄrhelyĂ©rt. Ha androidos lennĂ©k, akkor persze egy SD-kĂĄrtyĂĄval megoldhatnĂĄm a problĂ©mĂĄt. De ez is csak ideig ĂłrĂĄig jelentene megoldĂĄst, mert az ember mĂĄr csak olyan, hogy bĂĄrmilyen tĂ©rbe helyezzĂŒk is, azt megprĂłbĂĄlja kitölteni. De valĂłban le kellene cserĂ©lnem a telefonomat ezĂ©rt? Mi lehet az alternatĂ­v megoldĂĄs?

hasznosĂ­tsd Ășjra a telefonod

A felhƑtĂĄrhelyek jĂł megoldĂĄst jelenthetnek, bĂĄrmilyen eszközĂŒnk is legyen. Ezek jellemzƑen havidĂ­jas szolgĂĄltatĂĄsok, nem is tĂșl drĂĄgĂĄn. Persze, ha egyszer belelĂ©pĂŒnk ebbe a folyĂłba, akkor mĂĄr nemigen van Ășt vissza a szĂĄrazföldre, legfeljebb egyre nagyobb csomagok felĂ© lĂ©pkedĂŒnk majd, Ă©s leszĂŒnk egyre vizesebbek (lĂĄsd terek kitöltĂ©se). Ha azonban egy kicsit szĂĄmolunk, kiderĂŒl, hogy mĂ©g ez is jobb, mint egy Ășj telefon. NĂ©zzĂŒk csak!

Az Apple iCloud+ szolgĂĄltatĂĄsĂĄban 50 GB tĂĄrhelyet 299 Ft-Ă©rt, 200-at 899 Ft-Ă©rt, 2 TB-ot pedig 2990 Ft-Ă©rt vĂĄsĂĄrolhatunk. Ugyanez a Google One szolgĂĄltatĂĄsa esetĂ©ben: 100 GB/690 Ft, 200 GB/1090 Ft Ă©s 2 TB/3590 Ft. HĂ©tköznapi hasznĂĄlatra az alapcsomag bƑven elĂ©g lehet legtöbbĂŒnk szĂĄmĂĄra. Ez a következƑ 5 Ă©vre tehĂĄt összesen 17 940 Ft lenne az Apple szolgĂĄltatĂĄsa, illetve 41 400 Ft a Google ajĂĄnlata alapjĂĄn.

A mĂĄsik alternatĂ­va az, hogy vĂ©gre rĂĄszĂĄnhatnĂ©k az Ă©letembƑl 2-3 napot, hogy az elmĂșlt Ă©v, Ă©vek, Ă©vtizedek digitĂĄlis fotĂłtermĂ©se között rendet vĂĄgjak. Ha ezt megtennĂ©m, akkor ingyen Ă©s bĂ©rmentve kihĂșzhatnĂĄm ezt a pontot a listĂĄmrĂłl.

KevĂ©s az akkumulĂĄtor ĂŒzemideje – Ă©s egyre csak fogy!

Az elmĂșlt 6 Ă©vben kĂ©tszer cserĂ©ltettem akkumulĂĄtort. Ez nagyjĂĄbĂłl 10 ezer forintos költsĂ©get jelentett alkalmankĂ©nt, de az Ă©rzĂ©s felbecsĂŒlhetetlen volt a mƱvelet utĂĄn. Újra az Ă©reztem, hogy kezemben a vilĂĄg, a telefon alig merĂŒlt, simĂĄn kibĂ­rt egy napot is, az iPhone SE akkumulĂĄtora eleve kicsi, ahogy a telefon is. Az öröm viszont nem tartott tĂșl sokĂĄ. NĂ©hĂĄny hĂłnap mĂșlva megint Ășgy döntött az ĂŒzemidƑ, hogy mĂĄrpedig nem hajlandĂł kĂ©t feltöltĂ©s között nĂ©hĂĄny ĂłrĂĄnĂĄl tovĂĄbb bĂ­rni. Ez viszont megint nem az a pont, ami miatt le kellene cserĂ©lni a telefonunkat, ha az amĂșgy jĂłl mƱködik.

telefon akkumulĂĄtor-csere
Egy akkumulåtor cseréje a legtöbb esetben csak perceket vesz igénybe a szakszervizekben

MĂĄr csak azĂ©rt sem, mert ez egy Ășj telefon esetĂ©ben sem lenne mĂĄskĂ©pp. A lĂ­tiumion-aksik kapacitĂĄsa nagyjĂĄbĂłl kĂ©t Ă©v utĂĄn kezd drasztikusan csökkenni. Teljesen mindegy, milyen telefonrĂłl beszĂ©lĂŒnk, Ă­gy törtĂ©nik. Mit tudok ezzel kezdeni? Újra kicserĂ©ltetem az aksit, nagyjĂĄbĂłl 1,5 vagy 2 Ă©vente, Ășjabb 10 ezer forintĂ©rt. Ez a következƑ 5 Ă©vben 2 akkumulĂĄtorcserĂ©t jelent kb. 20 ezer forintĂ©rt (vö. Ășj iPhone ĂĄra).

Emellett (vagy a bĂĄtraknak ehelyett) a necces szituĂĄciĂłk elkerĂŒlĂ©sĂ©re mindig van nĂĄlam töltƑkĂĄbel, amely rĂĄadĂĄsul ismerkedĂ©sre Ă©s a barĂĄtsĂĄgok elmĂ©lyĂ­tĂ©sĂ©re is alkalmas eszköz, lĂ©vĂ©n mĂĄsok is veszettĂŒl merĂŒlnek, Ă©s hajlamosak megfeledkezni a töltƑrƑl. EzenfelĂŒl egy powerbank is velem utazik, ha huzamosabb idƑre szakadok ki a konnektorok nĂ©lkĂŒli valĂłsĂĄgba. UtĂłbbi ĂĄra 5 ezer forint környĂ©kĂ©n kezdƑdik, itt most szĂĄmoljunk egy 15 ezres darabbal.

Lassul a telefon, hosszan töltenek az appok

Nagyon szubjektĂ­v ponthoz Ă©rkeztĂŒnk, rĂĄadĂĄsul az elsƑ, ahol nincs alternatĂ­v megoldĂĄs. Ha nem tudsz megbarĂĄtkozni a helyzettel, akkor megĂ©rett az idƑ a cserĂ©re. Én mĂ©g emlĂ©kszem arra, hogy megboldogult Pentium I-es gĂ©pemen Ășgy 35–50 mĂĄsodperc volt minden „loading” a Half-Life cĂ­mƱ remek akciĂłjĂĄtĂ©kban az elƑzƑ Ă©vezred utolsĂł Ă©veiben. Ez ugyan kiragadott pĂ©lda, de a lĂ©nyeg: nagyon sok lassan betöltƑ szoftverrel volt dolgom Ă©letem sorĂĄn. Ha nagyon összeszorĂ­tom a fogam, talĂĄn kibĂ­rom, hogy kattintĂĄs (pöccintĂ©s, koppintĂĄs, bökĂ©s?) utĂĄn nem „azonnal”, hanem 1-2-3 mĂĄsodperces rĂĄhagyĂĄssal indulnak el az appok. Ez egyĂ©ni mĂ©rlegelĂ©s kĂ©rdĂ©se, de fontos lĂĄtni, hogy 6 Ă©ves telefonom az appok többsĂ©gĂ©vel simĂĄn elboldogul.

A szoftvertĂĄmogatĂĄs hiĂĄnya

BĂĄrmelyikĂŒnk telefonjĂĄban több kraft van, mint amennyivel a NASA a teljes holdra szĂĄllĂĄst megoldotta. RĂĄadĂĄsul a sajĂĄt Ă©s a környezetemben lĂ©vƑ mobilokbĂłl kiindulva, a tartĂłssĂĄguk is vĂĄllalhatĂł, ha vigyĂĄzunk rĂĄjuk. A mai 1-2 Ă©ves ciklusnĂĄl tehĂĄt sokkal tovĂĄbb hasznĂĄlhatnĂĄnk Ƒket, Ă©s a teljesĂ­tmĂ©nyĂŒk is rendben lenne mĂ©g hosszĂș Ă©vekig. Mindezzel egyetlen problĂ©ma lenne: csökkenne a gyĂĄrtĂł profitja.

Erre talĂĄltĂĄk ki a szoftvertĂĄmogatĂĄst, illetve ennek megvonĂĄsĂĄt. Az elƑzƑ telefonom egy Windows rendszerƱ kĂ©szĂŒlĂ©k volt. Anno azt is azĂ©rt kellett lecserĂ©lnem, mert kirĂșgtĂĄk alĂłla a szoftveres lĂĄbat. Ahogy errƑl a tervezett elavulĂĄsrĂłl szĂłlĂł adĂĄsunkban beszĂ©ltĂŒnk, a hardveres elavulĂĄs mellett/helyett manapsĂĄg a gyĂĄrtĂłk a szoftverrel oldjĂĄk meg a kĂ©rdĂ©st. A rĂ©gebbi kĂ©szĂŒlĂ©kek egyes Ășj fejlesztĂ©seket mĂĄr nem kapnak meg, Ă©s egy idƑ utĂĄn az applikĂĄciĂłkhoz tartozĂł frissĂ­tĂ©seket sem tudjuk majd letölteni. Hogy ez mennyiben jelent problĂ©mĂĄt, az megint szubjektĂ­v kĂ©rdĂ©s, lĂ©vĂ©n mindenki mĂĄs applikĂĄciĂłkat hasznĂĄl. Az iPhone esetĂ©ben a szoftveres tĂĄmogatĂĄs a kĂ©szĂŒlĂ©k megjelenĂ©se utĂĄn nagyjĂĄbĂłl 5 Ă©vig biztosĂ­tott. Andorid fronton a helyzet valamivel bonyolultabb, de az ĂĄtlag mobil jellemzƑen 2-3 Ă©vnĂ©l tovĂĄbb nem tĂĄmogatott. Ezt a problĂ©mĂĄt az EU döntĂ©shozĂłi is kiszĂșrtĂĄk. Az EurĂłpai BizottsĂĄg akĂĄr mĂĄr idĂ©n elfogadhatja a tervezetet, melynek keretĂ©ben az androidos telefonok esetĂ©ben is 5 Ă©vre tolnĂĄk ki a kötelezƑ szoftveres tĂĄmogatĂĄs idejĂ©t. Azt persze fontos megjegyezni, hogy a tĂĄmogatĂĄs megszƱnte utĂĄn is hasznĂĄlhatĂł marad a telefon.

ÁtlagfelhasznĂĄlĂłkĂ©nt nem kell, hogy ez legyen a döntƑ szempont. AmĂ­g hasznĂĄlni tudjuk a telefont Ă©s az egyes funkciĂłit, addig emiatt nem kell cserĂ©lnĂŒnk.

Gyenge a kamera

Haha! – mondhatnĂĄ bĂĄrki, akinek volt a kezĂ©ben 3,2 megapixeles, fĂ©ltĂ©glĂĄnyi digitĂĄlis kamera a kĂ©tezres Ă©vek elejĂ©n. Vagy Ă©ppen ugyanekkor VGA-kamerĂĄs mobiljĂĄval menƑzött az ismerƑsei elƑtt. Az, hogy manapsĂĄg mĂĄr több mint 100 megapixeles egy ĂĄtlagos kamera, amivel a vaksötĂ©tben is remek fotĂłk kĂ©szĂŒlhetnek, csak egy dolgot bizonyĂ­t: a gyĂĄrtĂłk rĂĄleltek a mobilok egyetlen olyan pontjĂĄra, ahol valĂłdi, jelentƑs fejlesztĂ©s nĂ©lkĂŒl is komoly marketingsikereket lehet elĂ©rni.

Ne legyen kĂ©tsĂ©ged afelƑl, hogy bĂĄrmely, az elmĂșlt Ă©vekben vĂĄsĂĄrolt telefon kamerĂĄja alkalmas egy ĂĄtlagos felhasznĂĄlĂł igĂ©nyeinek kielĂ©gĂ­tĂ©sĂ©re. Ha nem ĂĄtlagos felhasznĂĄlĂł vagy, akkor Ășgyis fĂ©nykĂ©pezƑgĂ©ppel dolgozol, vagy a meglĂ©vƑ telefonod csĂșcsmobil, tehĂĄt csĂșcskamerĂĄval. Nincs tehĂĄt okod a cserĂ©re.

telefonnal kĂ©szĂŒl a fĂ©nykĂ©p
Átlagos igényekre tökéletesen megfelel egy régebbi telefon kameråja is.

Most akkor vĂĄltsak vagy ne vĂĄltsak?!

Nem lehetek naiv, tudom, hogy egy csomĂł ember szĂĄmĂĄra a telefon presztĂ­zskĂ©rdĂ©s. Bizonyos körökben ciki egy rĂ©gi telefonnal futni. Ha te is ilyen vagy, akkor valĂłszĂ­nƱleg a cikk nem neked szĂłlt. Ha viszont az is fontos, hogy egy hasznĂĄlati tĂĄrgyat hasznĂĄlati tĂĄrgykĂ©nt hasznĂĄlva elĂ©gedett legyĂ©l, akkor Ă©rdemes lehet a fentiek alapjĂĄn vĂ©giggondolni: biztosan Ășj telefonra van szĂŒksĂ©ged? Nem lehet, hogy nĂ©hĂĄny kompromisszummal mĂ©g Ă©vekig tudnĂĄd hasznĂĄlni a mostanit? A vĂĄlaszt neked kell tudnod. SegĂ­tsĂ©gĂŒl összegyƱjtöm a fent emlĂ­tett Ă©letciklus-hosszabbĂ­tĂł trĂŒkkök összĂ©rtĂ©kĂ©t, hĂĄrom Ă©vre vetĂ­tve:

  • AkkumulĂĄtorcsere (1 alkalommal): kb. 10 000 Ft
  • FelhƑtĂĄrhely (200 GB) 36 hĂłnapra: 39 240 Ft (Android) Ă©s 32 364 Ft (iPhone)
  • 256 GB SD kĂĄrtya (Android esetĂ©ben): kb. 18 000 Ft
  • Powerbank, vĂ©sztöltƑ: kb. 15 000 Ft

+1 érv, hogy ritkåbban cseréld a telefonod

KĂŒtyĂŒink olyan Ă©rtĂ©kes Ă©s ritka nyersanyagok felhasznĂĄlĂĄsĂĄval kĂ©szĂŒlnek, melyek kitermelĂ©se veszĂ©lyeztetheti a környezetet, Ă©s emberek kizsĂĄkmĂĄnyolĂĄsĂĄval, gyerekmunkĂĄval jĂĄrhat, ahogy ezt szĂĄmos eset bizonyĂ­tja. Eszközeink ĂșjrahasznosĂ­tĂĄsa rĂ©szben megoldĂĄst kĂ­nĂĄlna ezekre a problĂ©mĂĄkra, de az e-hulladĂ©k reciklĂĄlĂĄsa egyelƑre gyerekcipƑben jĂĄr. 2020-ban fejenkĂ©nt ĂĄtlagosan 7,3 kg e-hulladĂ©ktĂłl szabadultunk meg, de ennek csupĂĄn 17,4%-ĂĄt hasznosĂ­tottĂĄk Ășjra.

Add el, add oda, passzold vissza!

Ha Ășgy Ă©rzed, vĂ©gĂ©rvĂ©nyesen eljĂĄrt az idƑ a telefonod helyett, elsƑ körben megprĂłbĂĄlhatod eladni vagy odaadni valakinek, aki mĂ©g hasznĂĄlhatja. Egyre több elektronikai ĂĄruhĂĄz hirdet csereprogramot, ahol szintĂ©n leadhatod a kĂ©szĂŒlĂ©ket, cserĂ©be akĂĄr ĂĄrengedmĂ©nyt is kaphatsz egy Ășj telefonra, de a semminĂ©l mĂ©g az is több, ha szimplĂĄn csak leadod elektronikai hulladĂ©kkĂ©nt. A fƑemlƑsök vĂ©delmĂ©vel foglalkozĂł Jane Goodall IntĂ©zet Ă©vek Ăłta futtatja „Passzold vissza tesó” cĂ­mƱ kampĂĄnyĂĄt, melynek keretĂ©ben az orszĂĄg szĂĄmos pontjĂĄn szintĂ©n gyƱjtik a mobilokat. És ha mĂĄr belevĂĄgtĂĄl az ĂșjrahasznosĂ­tĂĄsba: egy idei kutatĂĄs szerint a magyarok 63%-a Ƒrizgeti a fiĂłk mĂ©lyĂ©n rĂ©gi telefonjait. A bennĂŒk talĂĄlhatĂł Ă©rtĂ©kes nyersanyagok, illetve pĂ©ldĂĄul az akkumulĂĄtorban fellelhetƑ veszĂ©lyes anyagok miatt ezeket is Ă©rdemes elindĂ­tani az ĂșjrahasznosĂ­tĂĄs ĂștjĂĄn.

search icon