Sárkányok nem csak a mesékben léteznek, akár ma is találkozhatunk velük!
Sárkányok nem csak a mesékben léteznek, akár ma is találkozhatunk velük!

Aligha él olyan ember a bolygón, aki ne találkozott volna még sárkányokkal. Persze, a legtöbbünknek csupán a színes képzelet birodalmában, a mesekönyvek lapjain, esetleg a televízió képernyőjén vagy a mozivásznon adatott meg ez az élmény. Ennek ellenére ne gondoljuk, hogy a valóságban nem léteznek ilyen lények! Ismerjük meg inkább a ma is köztünk élő sárkányt, azaz a komodói varánuszt!

A sárkányokról a legtöbb embernek a mesebeli, mitikus lény jut eszébe, amely nagyon gonosz, és amellett, hogy királylányokat rabol, valamint tart fogva a barlangjában, előszeretettel égeti fel az egyszerű emberek településeit. Ha egy kicsit tovább gondolkodunk, biztosan sokunknak eszébe jut még Süsü, a híres egyfejű sárkány gyermekkorunk kedves bábfilmsorozatából, aki a sárkányokkal kapcsolatos negatív tulajdonságok egyikét sem viselte magán, valamint mostanában a Trónok harca-sorozat és annak leágazásai is szép számmal szállítják a különböző sárkányokat.

A sárkányok időtlen idők óta foglalkoztatják az emberiséget, ennélfogva a világ minden táján, minden nemzet kultúrájában és történetmesélési hagyományaiban léteznek valamilyen formában, képzeletünk által felnagyított és kiszínesített alakjukat pedig a feltételezések szerint a dinoszauruszmaradványok hívhatták életre. Bizonyos elméletek úgy tartják azonban, hogy a képzelet szülte sárkányok ma is létező állatok egybegyúrt tulajdonságait viselik magukon, itt pedig a krokodil, a kobra és a többi termetes kígyó mellett megemlíthető napjaink legnagyobb gyíkféléje, a komodói varánusz, amelyre komodói sárkányként is szoktak hivatkozni.

Fotó: Canva

Miben hasonlít a komodói sárkány a mesebeli sárkányokra?

Habár a világ különböző kultúrái más-más módon ábrázolták az idők során a sárkányokat, a legtöbb ma élő ember fejében a sárkány egy olyan pikkelyes bőrű, hosszú nyakú és szárnyas óriáshüllőként jelenik meg, amely tüzet okád. A kortárs popkulturális ábrázolások (a Harry Potter– és a Shrek-filmek, Trónok harca, Így neveld a sárkányodat) jelentős része esetében a több fej sem meghatározó elem, így tehát a komodói varánusz könnyen összehasonlítható fiktív rokonával.

A komodói varánusznak persze semmi köze a tűzhöz, vastag és kerek pikkelyekkel borított, sötét színű – szürkésfekete vagy szürkésbarna – bőre mellett azonban a gyíkokhoz képest tekintélyes mérete is hasonlóvá teszi a sárkányokhoz. Míg ugyanis testének hosszúsága 2–3 méter körül alakul, a hím példányok súlya elérheti a 90 kg-ot, de létezik beszámoló olyan egyedről is, amely több mint 160 kg-ot nyomott.

Fotó: Canva

A komodói varánusznak mindemellett 30 cm hosszú, villás formájú nyelve van, melyhez hasonlót a képzeletbeli sárkányok is szoktak ijesztően nyújtogatni, de az erőteljes, hosszúkás test, a megnyúlt koponya, valamint a lábain található karmok ugyancsak sárkányszerűvé teszik az állatot. Meg kell még említenünk azt is, hogy státusza csúcsragadozó, a komodói varánusznak ugyanis nincs természetes ellensége, és bár többnyire döghússal vagy rovarokkal, kisebb állatokkal táplálkozik, képes elejteni nagyvadakat, sőt még az emberre nézve is veszélyes lehet. A komodói sárkány ráadásul mérgező állat, erős harapása során a szájüregében található méregmirigyekkel öl.

Hol keressük a valódi sárkányokat?

Míg a tűzokádó sárkányokat továbbra is a különböző történetek birodalmában lelhetjük meg, létező rokonaikat az Indonéz-szigetvilágban érdemes keresnünk. Például a Komodo Nemzeti Parkban fordulnak elő, ahol néha összecsapnak egymással, hogy – a szarvasbikák rituáléjához hasonlóan – így derüljön ki, melyik hím a dominánsabb.

Így néz ki, amikor két valódi sárkány csatázik!

Ne keseredjünk el akkor se, ha nem áll módunkban ilyen messzire utazni egy sárkányles kedvéért! Országhatárainkon belül is láthatunk komodói varánuszt, amennyiben ellátogatunk a Nyíregyházi Állatparkba.

Kiemelt kép: Canva

search icon