Veszélyben van a papagájok közel kétharmada
Veszélyben van a papagájok közel kétharmada

A nemrég Global Change Biology című szaklapban megjelent tanulmány szerint az esőerdők biodiverzitásának csökkenése veszélybe sodorhatja a papagájok közel kétharmadának jövőjét.

A tanulmányban a a papagájok megóvásának globális állapotát, az élőhelyükként számon tartott területek védelmének hatékonyságát vizsgálták, különös tekintettel a fennmaradás legfontosabb gócpontjaira. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) adatai, a populációs trendek és az erdőktől való függőség mértéke alapján négy ilyen fő gócpontot határoztak meg:

  1. az északkeleti Andokot,
  2. Ausztrália délkeleti részét,
  3. az amazonasi medence keleti felét
  4. Új-Guineát.

Az első két területen az elmúlt évtized nagymértékű erdőirtásai miatt a jövőben problémát okozhat a papagájok megóvása. Amazóniában és Új-Guinea nyugati felén a 2050-ig várható fakitermelések miatt szintén nincsenek biztonságban a szárnyasok.

A jelenleg a védett területek az összes papagájfaj földrajzi előfordulásának mindössze 10%-át jelentik.

A 398 ismert papagájfajból 18 kritikus veszélyeztetettségi állapotban van, 39-et veszélyeztetett, 55-öt pedig a sebezhető kategóriába sorolt a IUCN vörös listája. A papagájok jövője összességében az erdők sorsától függ, illetve attól, hogy az élőhelyeikül szolgáló országok mit tesznek politikai szinten a védelmükért többek között a mezőgazdasági termeléssel szemben.

(Szeretlek Magyarország és Mongabay)

search icon