Vigyázzunk a sündisznóra, amikor kertészkedünk!
Vigyázzunk a sündisznóra, amikor kertészkedünk!

Itt a tavasz, így egyre többen megyünk ki a szabadba kertészkedni. Fontos azonban, hogy közben vigyázzunk a körülöttünk élő állatokra, például a lombhalmok alatt megbúvó sünökre.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) cikke szerint az éjszakai életmódot folytató keleti sün előszeretettel választja az áttelelésre, a tavasz beköszöntével pedig nappali búvóhelyéül a kertekben, parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakásokat.

Fokozottan figyeljünk oda a kertrendezési munkákra, mert a nősténysünök ezeken a búvóhelyeken ellenek, megzavarásuk pedig könnyen okozhatja a teljes süncsalád pusztulását. A keleti sün hazánkban védett állat, eszmei értéke 25 ezer forint.

Az MME azt ajánlja, hogy ne vasvillával, hanem a szerszám nyelével, majd kesztyűs kézzel fentről lefelé haladva forgassuk át a lombhalmokat, hogy megbizonyosodjunk azok süntelenségéről. Még véletlenül se gyújtsuk fel a halmokat, nem csupán azért, mert ezzel a sünöket és más állatokat is veszélyeztetünk, de azért se, mert ezzel súlyosan szennyezzük a levegőt. Sokkal jobb választás lehet a komposztálás.

Ha esetleg sünfészket találunk, akkor semmiképp se szedjük össze a kölyköket, egyszerűen csak halmozzuk vissza az ágakat és a lombokat, és hagyjuk hogy a nőstény viselje az első hetekben szinte magatehetetlen, vak kölykök gondját. Mivel a sünök ellési időszaka jellemzően május-június környékén van, azidő tájt kell igazán óvatosnak lennünk.

Ha süncsaládunk van, akkor az MME szerint érdemes várnunk legalább 4-5 hetet a halom megszüntetésével, mire a kölykök kellően megerősödnek. Alternatív megoldás lehet mesterséges búvóhelyek, süngarázsok kialakítása, ilyeneket akár vásárolhatunk is.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(MME)

search icon