A karbonsemlegesség eléréséhez szükséges átmenet lassulása jelentős fordulatot hozott a globális befektetési stratégiákban. A realitás szerint a nettó zéró karbonkibocsátás globálisan 2070 előtt nem teljesíthető.
A Goldman Sachs Research friss elemzése rávilágít, hogy 75 ezer milliárd dollárnyi beruházásra lesz szükség ahhoz, hogy a világ elérje a nettó szén-dioxid-kibocsátás nullára csökkentését a következő évtizedekben. Ez az összeg jól mutatja a zöld átmenet hatalmas finanszírozási igényét, amely csak a nagyvállalatok bevonásával és pragmatikus stratégiákkal érhető el. A befektetők az utóbbi egy-két évben egyre inkább felismerték, hogy a folyamat nem csupán környezeti, hanem gazdasági szempontból is nagy léptékű, ezért megvalósítható és hatékony megoldásokat igényel.
Az új befektetési szemlélet három lényegi elemből épül fel:
- Tőkehatékonyság: a vállalatok képesek tőkeköltséget meghaladó megtérülést produkálni, miközben a saját zöld átmenetüket is finanszírozzák.
- Pragmatikus megközelítés: az alulról építkező stratégiák kerülnek előtérbe, amelyek konkrét, gyakorlati eredményeket hoznak.
- Kockázatcsökkentés: az új fókusz a hosszú távon is fenntartható, stabil projektek támogatására helyeződik át.
Az energiaigény folyamatos növekedése és az elhúzódó technológiai átmenet arra utal, hogy a fosszilis energiahordozók iránti igény továbbra is stabil marad, sőt évtizedekig növekedni fog. Ez a prognózis egyértelműen megmutatja, hogy az olaj- és a gázipar még hosszú ideig nélkülözhetetlen szereplő marad a globális energiapiacon.
Ugyanakkor az iparágnak szüksége lesz a termelés digitalizációjára és az innovatív technológiák, például a generatív mesterséges intelligencia használatára; főként azért, hogy új lelőhelyeket fedezzenek fel, és csökkentsék a termelés mérséklődését.
Az új befektetések azokra a technológiákra és területekre koncentrálnak, amelyek képesek egyszerre környezeti és pénzügyi eredményeket hozni: ilyen a szárazföldi nap- és szélenergia, az akkumulátortechnológia és elektromos hálózatok fejlődése, a szén-dioxid-leválasztás és a bioüzemanyagok.
A lassuló zöld átmenet ellenére a jövő a tiszta technológiáké – de csak akkor, ha azok képesek önállóan is profitábilisan működni, továbbá megfelelni a globális energiaigény nagy léptékű növekedésének – állapítja meg a tanulmány.
Az elemzés teljes terjedelmében a Makronóm oldalán olvasható.
(Makronóm)
Kép: Canva