3 + 1 egyszerűen elkészíthető madáretető

3 + 1 egyszerűen elkészíthető madáretető
3 + 1 egyszerűen elkészíthető madáretető

Beköszöntött az igazi téli időjárás, ezzel együtt pedig eljött a madáretetés ideje is. Ha még nincs otthon etetőnk, akkor sem kell rögtön a boltba rohannunk, és ne essünk kétségbe abban az esetben sem, ha nem vagyunk éppen a barkácsolás nagymesterei!

A különböző kidobásra szánt tárgyakból gyorsan és egyszerűen fabrikálhatunk egy pompás kis etetőt kertünk madarai számára.

1. PET-palack

Kiürült műanyag palackja valószínűleg mindenkinek van otthon elfekvőben, így talán ez a legegyszerűbb megoldás, ha kedveskedni szeretnénk a madaraknak.

Az etetőt a palackból többféleképpen is elkészíthetjük. Például vágjunk párosával lyukakat a PET-palackon egymással szemben, és dugjunk át rajta egy vagy több fakanalat! Értelemszerűen annyi lyukpárt készítsünk, ahány fakanalat használunk hozzá! A kanál felőli részt picit tágítsuk ki, itt fognak majd önműködően kiszóródni a magvak. Ezután fúrjunk két kisebb lyukat a kupakba, ezen fűzzünk át egy erősebb zsinórt, amelyet olyan hosszúra hagyjunk, hogy fel tudjuk akasztani az etetőt! Töltsük meg magvakkal a palackot, tekerjük rá a kupakot, és akasszuk fel a megfelelő helyre!

Fotó: pinterest.com

2. Konzervdoboz

Ehhez a megoldáshoz inkább nagyobb, szélesebb szájú konzervdobozra lesz szükségünk, illetve szintén egy fakanálra vagy egy vékonyabb rúdra. A kiürült és alaposan kitisztított konzervdobozról vegyük le a külső papírt. Ha szeretnénk, kívülről lefesthetjük egy kívánt színre, vagy körbetekerhetjük színes ragasztószalaggal is. Külső oldalára rögzítsük (ragasztóval vagy madzaggal) a fakanalat vagy a rudat, majd egy zsinór segítségével akasszuk fel úgy, hogy a konzervdoboz vízszintes legyen, és ne essen bele a csapadék!  

Fotó: diyncrafts.com

3. Tejesdoboz

Kiürült tejes- vagy gyümölcslevesdobozokból is készíthetünk etetőt. Vágjunk a doboz oldalán vagy oldalain olyan méretű, tetszőleges formájú lyukat vagy lyukakat, amelyekbe a rigó nagyságú madarak is könnyedén be tudják dugni a fejüket! A kivágások alulról mérve ne legyenek túl magasan, hiszen akkor a madárkáknak nehéz lesz kiszedegetni az aljából az elemózsiát. Keresztüldughatunk rajta egy hurkapálcát is, hogy kényelmesebben hozzáférjenek a magvakhoz látogatók.

Fotó: kidmademodern.com

4. Citrushéj

A téli szezonban általában sok citrusfélét fogyasztunk, melyek héját a kukába dobás helyett többféleképpen felhasználhatjuk. Lehet, hogy nem is gondoltuk volna, hogy akár madáretetőt és készíthetünk belőle. Ha ez a tervünk, akkor félbevágott héjakra lesz szükségünk. Fogjunk fél héjanként négy darab zsinórt, fúrjunk négy kis lyukat minden héjba, fűzzük át rajtuk a zsinórokat, amelyeket  belül megcsomózunk! Így már tetszőleges helyre fel tudjuk akasztani a kis etetőket, amelyeket már csak fel kell töltenünk magkeverékkel. Érdemes esőtől és csapadéktól védett helyre tenni ezeket, hogy ne ázzon el benne a takarmány.

Fotó: handmadebykelly.com

Arra mindig figyeljünk az etetők elhelyezésekor, hogy a környéken ólálkodó macskák ne érjék el az éppen csemegéző madárkákat, illetve a ragadozó madarak se tudjanak fentről rájuk támadni!

Bolygónk megóvásához az olyan apró cselekedetek is hozzátartoznak, mint például egy egyszerű madáretető elkészítése. Az idén második alkalommal megrendezett Planet Budapesten is számos kézzelfogható megoldással találkozhattunk a környezetünk védelmének témakörében, például a Your Planet kiállításon is.

Kiemelt kép: Canva

search icon