Kerti dísznövényeink közül sok egzotikus, távoli tájakról származik. Ritkán ismerhetünk rá valamelyikre túráink során. Van azonban néhány hazai védett növényfaj, amelynek kerti változataival is találkozhatunk.
A dísznövényeket is az élővilág gazdag változatosságának köszönhetjük. Vannak köztük távoli tájakról származók és a helyi ökológiai rendszerek régi tagjai is, és akárhová is köti őket az eredetük, esetenként komoly nemesítésen mentek keresztül. Lássunk néhány őshonos és vadon nem gyakori növényt, melyek a kertekben is gyönyörködtetnek!
Kőrislevelű nagyezerjófű
Tölgyesek, sztyepprétek, erdőszegélyek látványos virága, magas az illóolaj-tartalma. Ahogy a neve is mutatja, levelei valóban hasonlítanak a kőrisfák levelére. A virágos kőrissel egyébként gyakran egy élőhelyen, karsztbokorerdők tisztásain él. Dísznövényként is kapható, vannak változatai is.
Bársonyos kakukkszegfű
Rózsaszín virágú évelő növény, melynek ezüstösen csillogó, bársonyos tőlevelei is látványosak. Élőhelyei tölgyesek, karsztbokorerdők és cserjések. A sűrű sötét erdőket kerüli, a napfényes, esetleg félárnyékos helyeket kedveli. Egy kerti változatának a szirmai a vadon élőéhez képest sokkal sötétebb, mélyebb rózsaszínek.
Szibériai nőszirom
Vadon láprétek, nedves élőhelyek virága, igen látványos szirmokkal és a legtöbb nőszirométól jelentősen eltérő keskeny levelekkel. A hazai nőszirmokról nemrég részletesen írtunk.
+1: Törpemandula
A törpemandula kicsit kilóg a sorból: apró termetű fás szárú növény. Korán, márciusban és áprilisban virágzik, rózsaszín virágai igen szépek. Termései nagyon aprók, fogyasztásuk nem ajánlott.
A fenti négy növényen kívül van még jó néhány, amely védett faj, de kerti változataik is léteznek. Egyes ültetett kökörcsin- és sáfrányfajok (más néven krókuszok), a törpe nőszirom vagy épp a kikeleti hóvirág, mind ilyen. Ha megtetszik valamelyik, mindenképp megbízható forrásból szerezzük be, semmiképp ne ássuk ki, ne tépjük le természetközeli élőhelyén!
Kiemelt kép: canva