Január eleje óta sokasodik az iszapvulkánok száma Trinidad és Tobago területén. A megjelenő vulkánok miatt családok voltak kénytelenek elhagyni az otthonaikat.
A vulkánokkal kapcsolatosan sziklaszilárd tény, hogy aki egy ilyen hegy közelébe költözik, annak bizony szükséges számolnia azzal a lehetőséggel, hogy eljön az idő, amikor menekülnie kell. Ezért is élnek kevesen a még aktív vulkánok körüli néhány kilométeres körzetekben.
De mi a helyzet akkor, ha az ember nem egy vulkán közelébe költözik, hanem éppen fordítva: a vulkán jelenik meg a kertjében? – teszi fel a kérdést a köpönyeg.hu cikke, melyben egy igen különleges vulkánfajta, az iszapvulkán Karib-térségben való egyre sűrűbb megjelenéseiről tudósítanak.
A helyszín a Karib-térségen belül Trinidad és Tobago területe. Ezen a részen már előzőleg is mintegy 24 aktív iszapvulkán dolgozott, ám január 11. óta újabb 5 kráter nyílt, ez pedig a helyi hatóságokban már aggodalmat váltott ki, így megkezdték az óvintézkedéseket. A sziget keleti felén eddig három családot kellett kiköltöztetni a felbukkanó iszapvulkánok miatt.
Az iszapvulkánok egyébként jellemzően olaj- és földgáztartalékok közelében alakulnak ki, Trinidad legnagyobb iszapvulkánja pedig a Piparo, melynek legjelentősebb kitörése 1995-ben volt. Ez az iszapvulkán mostanra a sziget egyik fő turisztikai látványosságává vált.
A természeti katasztrófákért a globális felmelegedés is okolható. A Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón számos előadás, kerekasztal-beszélgetés foglalkozott a témával, akárcsak az egyre szélsőségesebb és változékonyabb időjárással.
Forrás: köpönyeg.hu
Kiemelt kép: Canva