Szent Mihály napja – Mit jelentett a régieknek, és mi vár ránk idén ezen a napon?
Szent Mihály napja – Mit jelentett a régieknek, és mi vár ránk idén ezen a napon?

Szeptember 29-e Szent Mihály arkangyal napja, egy hamisítatlan őszi ünnep, amely valahol az elmúlásról szól, hiszen Mihály arkangyalra a túlvilágra költöző lelkek kísérőjeként is tekintünk. Mindemellett ez a nap magában hordozza az ősz elejének még vidám, szüreti hangulatát, ugyanis szeptember 29-ét nevezik a kisfarsang kezdetének. Ilyenkor még gyakoriak az esküvők, a lakodalmak, valamint több településen tartanak Mihály-napi vigasságokat. De lássuk részleteiben, mit érdemes tudnunk erről a napról!

Kicsoda Szent Mihály?

A Mihály keresztnév viszonylag gyakorinak számít Magyarországon, emiatt pedig a szeptember 29-ére eső Mihály-nap is közkedvelt ünnep. Nem meglepő, hogy sokan választják gyermekük neveként a Mihályt, hiszen Szent Mihály arkangyal a Biblia egyik legpozitívabb szereplője, akire nemcsak a túlvilágra szálló lelkek kísérőjeként, hanem a fény harcosaként, valamint a mennyei seregek fejedelmeként is lehet találni hivatkozást.

Mihály arkangyalt sokszor ábrázolják katonaként, harcosként a különböző festményeken, szobrokon, hiszen őt tartjuk a keresztény lelkületű katonák védőszentjének. Bíraként is tekintünk rá, aki amellett, hogy vezeti a rábízott lelkeket, mérlegre is teszi őket, hogy elszámoljanak földi életük jó és rossz cselekedeteivel, ami alapján aztán az Úr dönthet a sorsukról. Szent Mihály egyszerre harcos és bíró tehát, nem véletlen, hogy sok ábrázoláson egyik kezében kard, a másikban az igazság mérlege látható.

Mihály arkangyal karddal és mérleggel egy mozaikképen
Fotó: Canva

És hogy miért pont szeptember 29-én ünnepeljük Szent Mihály arkangyalt? Azért, mert annak idején ezen a napon szentelték fel Rómában a róla elnevezett bazilikát.

Népszokások és hiedelmek – Amit elődeinknek jelentett Szent Mihály napja

Szeptember 29-e, azaz Szent Mihály napja igen fontos alkalom volt a régiek számára, ugyanis ekkor kezdődtek meg az őszi-téli munkák. Ilyenkor kezdték törni a kukoricát, valamint az állatokat behajtani a legelőről. A Hortobágyon Mihály napján rendezték az év legnagyobb báljait, az őszi mulatozásokat, ezeket pedig nem ritkán nagyobb vásárok kísérték.

Mindemellett számos népi hiedelem fűződik Szent Mihály napjához. Mivel ez lényegében őszköszöntő ünnep, ezek közül több az időjárás előrejelzésével kapcsolatos. A régi magyarok közkedvelt szólása volt, hogy „Szent Mihály lova deres, behozza a telet!”, ami azt jelentette, hogy innentől nagyjából elbúcsúzhatunk a nyárutótól, és lassacskán érkeznek a borongósabb, hidegebb, barátságtalanabb őszi napok, melyekből aztán fokozatosan átérünk a valódi elmúlásba, azaz a télbe. A pásztorok ráadásul Szent Mihály napjának éjjelén jósolták meg, mennyire lesz kemény és hideg a tél. Úgy tartották, hogy ha szeptember 29-én a disznók vagy a juhok összebújva készülnek éjjeli pihenőjükre, akkor hosszú tél elé nézünk.

Nem jelent jót, ha Szent Mihály napján így alszanak a disznók.
Fotó: Canva

A pásztorokat egyébként ezen a napon számoltatták el, aztán fizették ki őket nyári munkájukért, a nőknek pedig a régi szokások szerint tilos volt házimunkát végezniük ilyenkor, ugyanis a régiek úgy tartották, hogy a Szent Mihály napján történő mosás-takarítás kisebesíti a kezet.

Programok Szent Mihály napján 2024-ben – … és amit nekünk jelent ez a nap

Szent Mihály napjára ma sem közömbös hazánk lakossága, és bár az időjárásra már nemigen mondunk szeptember 29-én népi jóslatokat, a vígasságok, mulatságok, valamint az egyházi megemlékezés velünk maradtak a régi időkből. A teljesség igénye nélkül lássunk néhány aktuális programajánlatot hazánk különböző szegleteiből a 2024-es Szent Mihály-napra!

Budapest

A fővárosban 30. alkalommal rendezik meg a Szent Mihály Napi Búcsút a Babér utcai templomkertben, azaz a 13. kerületben. A szervezők vásári hangulattal, hagyományőrző programokkal, tűzoltó-, valamint főzőversennyel is készülnek, meg lehet kóstolni a kétbodonyi szilvásgombócot, valamint várhatók sajtkülönlegességek és rengeteg kézműves termék. Az ünnepi szentmise 10:00-kor veszi kezdetét az Angyalföldi Szent Mihály-plébániatemplomban. A részletek ITT érhetők el.

Veszprém

Veszprémben ugyancsak Szent Mihály-napi búcsún vehetnek részt a helyiek és a városba látogatók ezen a hétvégén, ugyanis a Veszprémi Bazilika védőszentje is maga Szent Mihály arkangyal. A hagyomány jegyében az Óváros téren reggeltől estig tart a kirakodóvásár, vasárnap 10:00-kor pedig a veszprémi plébániák közösen gyülekeznek a szintén a téren található Szent Mihály-szobor előtt, és innen együttesen zarándokolnak el az ünnepi szentmisére, mely a Szentháromság téren veszi kezdetét 10:30-kor. A részletes program elérhető ITT.

Dunakeszi

Dunakeszin Szent Mihály-napi forgatagot tartanak a helyiek. Szeptember 29-én reggel 10-től este 6-ig várják az érdeklődőket a különböző programokra. Az ünnepi játékok, foglalkozások, valamint a település múzeumai ezen a napon ingyenesen látogathatók. Várható óriásbábos mesejáték, gólyalábas cirkusz, vásári vándormuzsikus-produkció, és természetesen itt is lesz ünnepi szentmise 10:30-kor a Szent Mihály-templomban. Részletes program ITT.

Ez persze csak egy-két ajánlat, érdemes körülnéznünk az interneten a saját lakóhelyünk környékén tartandó programokat keresve, mert hazánk legtöbb településén készülnek valamilyen Szent Mihály napjához köthető rendezvénnyel szeptember 29-én.

Kiemelt kép: Canva

search icon