Sin City helyett Solar City? Nem a fenntarthatóság jut eszünkbe, ha Las Vegasra gondolunk. Egészen mostanáig: Amerika játszótere ugyanis milliókat fektet víztakarékosságba, megújuló energiába és a fenntarthatóbb környezetbe.
Las Vegas az erős fényekről, a túlzásokról és a hedonizmusról híres. Ám Amerika kaszinóvárosa – vagy becenevén Sin City – elérkezettnek látja az időt, hogy kizöldüljön. A víztakarékosságtól kezdve, a hulladékgazdálkodáson át a napenergiáig a város milliókat invesztál a fenntarthatósági kezdeményezések előmozdításába.
Kezdetnek 75 millió dollár
A komolyabb erőfeszítések sora 2005-ben kezdődött el Marco Velotta, a város fenntarthatósági felelőse szerint, 2009-ben pedig felgyorsult a helyreállítási törvénnyel. A szóban forgó törvény ugyanis komoly célokat tűzött ki a megújuló energia, a víztakarékosság, az újrahasznosítás és a zöldépületek terén.
A helyreállítási törvénynek és a városi tanácsnak köszönhetően a város 75 millió dollárt (58 millió GBP-t) fektetett a fenntarthatósági projektekbe, és ez még csak a kezdet.
A drámai népességnövekedés ellenére a vízfogyasztás jelentősen csökkent az intézkedések nyomán. 2030-ra pedig várhatóan Nevada összes villamos energiájának 50%-át megújuló forrásokból állítják majd elő.
Előtérben a megújulók
Las Vegas megduplázta a megújuló energiára való átállásban iránymutató erőfeszítéseket. A legtöbb hotel – a város által korábban felajánlott 10 évre szóló, 50%-os ingatlanadó-csökkentési programnak köszönhetően – nagyszabású fenntarthatósági kezdeményezéseket dolgozott ki. Így a hoteleknek meg kell felelniük az állami szabványnak is, amely szerint az energiát 40%-ban megújuló forrásokból kell előállítani.
Las Vegas igen hosszú utat tett meg rövid idő alatt, hiszen a legtöbb létesítmény meghaladta az említett 40%-ot.
A turisták sem erre számítottak
Kezdetben a turistákat is meglepték a város fenntarthatósági törekvései. Amióta azonban Las Vegas vezető szerepet tölt be ezen a területen, a fenntarthatóság a város általános történetének és mindennapjainak részévé vált. Az idelátogatók nem a „zöld város” gondolatával érkeznek meg, de mindenképp úgy távoznak, hogy elképzelésük élesen megváltozik.
Annak ellenére, hogy Las Vegas köztudottan élenjár az energiahasználatban (Las Vegas kereskedelmi szektora adja Nevada teljes energiafelhasználásának egyharmadát), igazán lenyűgöző, honnan hova jutott el a város az energiafelhasználási értékek tekintetében.
Éppen ezért kell különösen nagy erőfeszítéseket tenniük annak érdekében, hogy a gigaszállodák jól integrálják a napenergiát, amit a város környezeti adottságai révén remekül ki is használhatnak.
Napelemes város
Las Vegas jelenleg a második az Egyesült Államokban az egy főre jutó napenergia-kapacitás tekintetében, az első helyet Honolulu szerezte meg. A szállodák szemfülesen kihasználják azt a 320 napsütéses napot, amit évente kapnak az időjárásnak hála.
Példának okáért, az MGM Resorts International vendéglátó cég kifejlesztette saját 100 megawattos napelem-rendszerét, amely mind a 11 Las Vegas-i ingatlanát ellátja árammal. Ez viszonyítási alapként annyit jelent, mintha 27 ezer otthon energiaellátásáról beszélnénk. Az érdekesség az, hogy még ez, plusz a napelemes beszállítótól vásárolt további energiamennyiség sem elegendő a 11 ingatlan éjjel-nappali áramellátásához. A cég célja, hogy 2030-ra teljes energiáját megújuló forrásokból szerezze be.
Válasz a vízhiányra
Las Vegas a vízhiányos Mojave-sivatagban fekszik, így a vízmegőrzés kiemelkedően fontos a szállodalánc fenntarthatósági törekvéseiben. Az MGM szállodalánc ingatlanjai 2007 óta 16 milliárd gallon (60 566 588 544 liter) vizet takarítottak meg, köszönhetően az „agresszív” vízügyi politikának. Ezek közé tartozik például a fű lecserélése a sivatagban túlélő növényekre, víztakarékos csapok felszerelése minden létesítményben, valamint a víz újrafelhasználása az akváriumokban és a Bellagio-szökőkútban.
Az egy főre jutó vízfogyasztás Las Vegasban még mindig túl magas. Ez annak köszönhető, hogy az intézkedésekig hatalmas volt a pazarlás.
Teljes az átállás?
Más jó példák is ismertek a szállodaiparból. 2023-ban a Resorts World Hotel bejelentette, hogy mérföldkövet ért el: teljes egészében megújuló energiaforrásokkal működik 2 évvel a megnyitása után. Az NV Energy a 3500 szobás létesítményét megújuló energiával látja el, amelyet naperőművekből, geotermikus és szélerőművekből nyernek Nevadában. Ez igen szép teljesítmény, ha belegondolunk abba, hogy mennyi energiát fogyaszthat akár egyetlen szoba.
A szálloda fenntarthatósági vezetője, Brandon Morrison elmondása szerint az építkezés során 13 ezer tonna acélt hasznosítottak újra a belvárosban félbehagyott 2008-as építkezésből. Ezen túl a cég több mint 1 milliárd dollárt (772 millió GBP-t) fektetett be az energiahatékonyság fejlesztésébe.
Bár a Resorts World lenyűgöző fenntarthatósági adatokat mutathat be, ez anomáliának számít a Strip hálózat szállodái között, amelyek közül sok a környezeti felelősség szempontjából igen rosszul teljesít.
A jelentős napenergiával és víztakarékossággal kapcsolatos kezdeményezések, amelyekhez sok Las Vegas-i szálloda csatlakozott, elengedhetetlen lépések egy ilyen gyorsan növekvő sivatagi város esetében. A Strip példája figyelemre méltó esettanulmányként jelent meg a megújuló napenergia hatékony felhasználásában és a víztakarékosságban.
Ezzel még koránt sincs vége a feladatoknak
Még mindig nagy kihívások várnak erre a rendkívül energiaigényes városra, hiszen a fenti intézkedések még mindig nem elegendők.
Az üvegházhatást okozó gázoknak két fő forrása van: a közlekedés, különösen az autók és a teherautók, valamint a klímaberendezések túlzott használata. A mindössze 119 éves sivatagi városnak (ezzel az életkorral bőven fiatalnak mondható) sokat kell még dolgoznia azon, hogy működését fenntartható és környezetbarát keretek közé szorítsa.
Ilyen lépés például az is, hogy több szálloda fejleszt saját napelemes rendszert, amely akkumulátoros tartalék rendszert is tartalmaz, így a napenergia tárolható és felhasználható naplemente után is, amikor is extrém mértékben szükség van az energiára a fényáradat és az éjszakai élet miatt.
Ezen túl a Las Vegasban felhasznált víz több mint 97%-a újrahasznosított, ami létfontosságú a gyorsan kimerülő Colorado folyó miatt, ahonnan a város édesvízkészlete is származik.
Az intézkedéseket és a jövő terveit nézve határozottan előremutató magatartás, hogy egy olyan város, amelyet a túlzás és pazarlás fellegváraként szoktak emlegetni, ilyen mértékű erőfeszítéseket tesz a fenntarthatóságért.
Forrás: BBC
Kiemelt kép: canva