A következő apró és pénztárcabarát trükkökkel a kerted idén erőtől duzzadó növényekből áll majd. Semmi más nem kell hozzá, mint egy kis háztartási hulladék.
A tavaszi-nyári hónapok remek alkalmat teremtenek arra, hogy élvezhessük a lédús narancsból vagy frissen facsart citromból készült limonádét. A felüdülés után azonban ne dobd a szemétbe a citrusfélék héját, mert ellátják a talajt tápanyaggal és védenek a kártevők ellen is a kertben.
A citrusfélék (narancs, citrom, grépfrút) héja többek között ként, magnéziumot és kalciumot tartalmaz, amelyek mind igen jót tesznek a kerti talajnak. A megszárított és finom porrá őrölt citrushéjat dolgozd bele közvetlenül a talajba, ezzel értékes tápanyagokhoz juttathatod a növényeket. Egyéb teendő ezzel nincs, az őrölt citrushéj szépen ki fogja fejteni jótékony hatását a talajban.
A konyhai sütés-főzés során felhasznált tojások héját a kertben újrahasznosíthatod. A keletkező tojáshéjjal nem kell mást tenni, mint leöblíteni és egy fedél nélküli nagy, 5 literes befőttes üvegben tárolni, ahol szépen kiszárad. Megnyugtatásul: a száraz tojáshéjnak egyáltalán nincsen semmilyen kellemetlen szaga.
Bár a nitrogén, a foszfor és a kálium a legfontosabbak a növények egészséges növekedése szempontjából, a kalcium is elengedhetetlen a növényi sejtfalak zavartalan fejlődéséhez. A kalcium-karbonátból álló tojáshéj kiváló arra, hogy biztosítsa ezt a fontos ásványi anyagot a növényeknek.
Hogy csináld? A tojáshéjat mozsárban törd apró darabokra vagy konyhai darálóval aprítsd fel, majd gereblyézd bele a talajba.
A teafilter és a kávézacc is tartalmaz olyan anyagokat, amik segítik a növények fejlődését. Virágok öntözése előtt öntsd egy elhasznált filter tartalmát az öntözőbe, így táplálni fogja a növényeket, anélkül, hogy savassá tenné a földjüket.
Nyáron a nagy hőség idején a cserépbe ültetett növények gyorsan kiszáradnak, de ha a talaj tetejét letakarod egy vagy két réteg újságpapírral, lassíthatod a talaj kiszáradását.
Ehhez mindössze annyi a dolgod, hogy kivágsz újságpapírból akkora korongokat, amekkora a cserép átmérője, majd ezeket elhelyezed a cserepes növényekre.
Az újságpapír talajjavítóként is használható, pl. magaságyásokba, vagy újonnan kialakított ágyásokba. Készíts az ágyás vagy a magaságyás aljára egy vastagabb réteget újság-, illetve kartonpapírokból, majd erre tegyél egy réteg komposztot vagy istállótrágyát, végül jöhet rá egy réteg termőföld. Így az alsó rétegek szépen lassan lebomlanak, és tápanyagokkal látják el a növényeket.
(Forrás: nlc.hu – Kép: pexels.com)