Egy friss kutatásból az derül ki, hogy a tengerekben lévő műanyagszemét 80 százaléka a partokra kerül vagy a part menti vizekben úszik.
A Berni Egyetem kutatói által vezetett kutatás során kifejlesztettek egy az óceán áramlatain és becsléseken alapuló modellt, mely képes megállapítani, hogy mennyi műanyaghulladék kerül a vizekbe, illetve hogy az főleg hol gyűlik össze.
Az Environmental Research Letters című tudományos lapban megjelent tanulmányból kiderül, hogy a szennyezés ott jelenik meg a partokon mentén a legnagyobb mértékben, ahol a műanyagok is a legnagyobb mértékben kerülnek a vízbe.
Ilyen szempontból a legnagyobb szennyezésnek a délkelet-ázsiai régió valamint a Földközi-tenger partvidéke van kitéve. Utóbbi esetében a legnagyobb szennyezőnek a Nílus számít.
A modell szerint a tengerekbe mosódó úszó hulladék 77%-a öt éven belül visszajut a partokra vagy a partmenti vizekbe, amennyiben azokat nem gyűjtik össze. Ahogy nemrég írtunk róla, a partra érkező műanyaghulladék nyomán a strandok átlaghőmérséklete is emelkedni fog, amely az ottani élővilágot fenyegeti.
A tanulmány szerint a műanyag koncentrációja a kevésbé lakott területeken, például a sarkvidéki régiókban, Chile partjainál és Ausztrália partvidékének egyes részein a legkisebb.
A szimulációk arra is rávilágítottak, hogy többek között az Egyesült Államok illetve Japán keleti részén és Indonéziában a vizekbe kerülő műanyagszemét nagyobb valószínűséggel jut el a nyílt óceánba, mint máshol.
Ezeken a helyeken különösen hatékony lenne a műanyag összegyűjtése, mielőtt kikerül a nyílt vízre.
–mondta Victor Onink, a Berni Egyetem kutatója
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(MTI)