India közismerten szennyezett levegőjű fővárosában 40 óriási ventilátor fogja pumpálni a szűrt levegőt a belváros elegáns bevásárlónegyedébe, a megoldás hatékonyságát azonban sokan megkérdőjelezik.
A 25 méter magas berendezés, vagy ahogy a helyiek nevezik „szmogtorony” célja, hogy a város Connaught Place nevű elegáns negyedében, nagyjából 1 kilométeres sugarú körben megtisztítsa a levegőt. 2 millió dolláros költségvetésből épülő megoldástól azt várja a projektet irányító Anwar Ali Khan, hogy a PM2,5 részecskék több mint 50%-át is eltávolítja majd a levegőből.
Erre hatalmas szüksége is lenne a metropolisznak, mivel Indiában van a világ 15 legpiszkosabb levegőjű városa közül 14 az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint. A The Lancet című tudományos folyóiratban 2020-ban megjelent tanulmány szerint 1,67 millió halálozás volt köthető a dél-ázsiai országban a légszennyezéshez 2019-ben.
A városvezetők szerint ha a kísérleti berendezés beválik, további szmogtornyok épülhetnek majd a városban, melyet a város főminisztere nemrég „gázkamrának” nevezett rendkívül szennyezett levegője miatt.
A projektről több szakértő is úgy nyilatkozott, hogy bár a szmogtorony akár be is válhat, de ez csupán csepp a tengerben a hatalmas, 20 milliós várost elárasztó kocsik és teherautók füstje, az építkezések és az ipar szennyezése és a város körüli mezőgazdasági területek tarlóégetése mellett, mellyel a valódi problémát nem oldják meg.
Szmogtornyok építése soha nem volt és soha nem is lesz megoldás. Ha valóban a szennyezéssel akarunk foglalkozni, akkor annak forrását kell kezelnünk.
–mondta Sunil Dahiya, egy helyi környezetvédelmi kutatóközpont munkatársa
Dahiya azt is hozzátette, hogy egy olyan országban, ahol a villamosenergia több mint 70%-át szénből állítják elő, nem biztos, hogy egy a hálózatról működő géppel kell tisztítani a levegőt, hiszen ez az ország más részein még tovább növelheti a szennyezést.
A megoldás védelmében Ali Khan elmondta, hogy a berendezés célja nem a teljes város levegőjének megtisztítása, hanem olyan speciális zóna létrehozása, ahol az emberek tiszta levegőhöz juthatnak. A torony a tervek szerint augusztus 15-re, India függetlenségi ünnepére készülhet el.