Szólnak róla dalok, előszeretettel fogyasztjuk folyékony formában, pálinkaként, és Bálint gazda szerint az egyik legelterjedtebb gyümölcsfafajta az országban. A szilva mégsem kap elég figyelmet, pedig édes és sós ételekben egyaránt megállja a helyét. Ezen szeretnénk most változtatni a Felelős Gasztrohős segítségével.
Lila, piros, sárga vagy zöld: a szilva több színben is pompázik, és legalább annyiféleképpen felhasználható, ahány árnyalatát ismerjük.
A legelterjedtebb gyümölcsként szokás emlegetni, ám sokan inkább folyékony, mint szilárd formában fogyasztják. Pedig milyen sokoldalú finomság!
Nem kispályás gyümölcs a szilva
A szilva eredete egészen régre nyúlik vissza. A Kárpát-medencében is őshonos növény vadon élő fajtákból nemesített változata szinte minden kertben megtalálható. Magyarországon a 14. századtól nemigen létezhetett olyan kert, ahová ne ültettek volna szilvafát. Ezt a jó szokásunkat azóta is tartjuk. Régebben fontos téli elemózsiának számított a szilva, hiszen aszalványként vagy lekvár formájában szuper kalóriabomba volt.
Pozitív egészségügyi hatásain túl az is a szilva fogyasztása mellett szól, hogy nem lehet megunni, hiszen rengeteg fajtája ismert a világban és itthon is. Az Európában ismert szilvafajták közel 2000 éve megtalálhatók a kontinensen. Itthon az egyik legelterjedtebb fajta a besztercei szilva, amelyből lekvárt és aszalt gyümölcsöt készítenek. Vadon, útszéleken találkozhatunk a népiesen „fosóka” szilvának nevezett gyümölccsel. Friss fogyasztásra a ringlót ajánlják. A „nem tudom” szilvából szintén lekvárt vagy pálinkát főznek. És még sorolhatnánk…
Szilva a kertben
A gyümölcsfák szerencsére nagy népszerűségnek örvendenek. Ez alól a szilva sem kivétel gazdag fajtaválasztéka, különleges íze és sokoldalú felhasználhatósága miatt. Nyár végén, ősz legelején az egészséges fák roskadásig megtelnek terméssel.
Egy jó egészségnek örvendő szilvafa szezononként 50 kg gyümölcsöt is teremhet, mindemellett remek a tűrőképessége is. Mint a legtöbb gyümölcsfa, a szilva is ápolást igényel, de ez a sok fény és a bőséges öntözés biztosításában szinte ki is merül.
Emellett érdemes gazdagon trágyázni és a fő ágakat alátámasztani, hogy elbírják a sok gyümölcsöt. Ültetni ősszel érdemes, de akár tavasszal is földbe tehetjük a kiválasztott csemetét.
Keress leendő gyümölcsfádnak egy napfényes helyet, és ne ültesd közvetlen a kerítés mellé, hiszen a fa nagyra nő! Földjéből pedig ne sajnáld a komposztot vagy a trágyát! Öntözni főként virágzáskor és termésnövekedéskor szükséges.
Ápolása terén fontos a metszés, ezenkívül itthon a legtöbb kertészetben tavasszal lemosó permetezést alkalmaznak.
Ha a kerted kicsi, törpeszilvafát is találhatsz a kertészetek kínálatában.
Így vásárolj a piacon!
Ha nem szeretnél, vagy nincs lehetőséged szilvafát ültetni, a piacokon nyár végén rengeteg szilvaféle között válogathatsz.
Vásárláskor figyelj oda arra, hogy mindig feszes héjú gyümölcsöt válassz! Ne legyen a szilván sok ragacs vagy levél! Vásárlást követően a szilvát egy hétig nyugodtan tárolhatod a hűtőben, de érdemes mielőbb feldolgozni vagy elfogyasztani.
Ezernyi finomság készülhet a gyümölcsből
A szilva hazánkban főzve, sütve, lekvárként nagyon népszerű gyümölcs, annak ellenére is, hogy évről évre kevesebb szilvafát találni a kertekben. Frissen, nyersen ritkábban fogyasztjuk, mint feldolgozott formában, pedig érdemes lenne. Magas rosttartalma miatt jót tesz az emésztésünknek, segít a méregtelenítésben. Emellett vitaminokban is gazdag, fogyasztásával A-, K- és C-vitamint is beviszünk a szervezetünkbe, sőt magas az antioxidáns-tartalma, és elősegíti a vas felszívódását is.
A szilvát legtöbbször sütikhez használjuk, vagy lekvárt főzünk belőle, azonban ezeken kívül is van benne potenciál bőven. Tehetjük például nyersen vagy aszalva salátákba, de egy pikáns szilvacsatni akár egy sajttálnak is tökéletes kiegészítője lehet.
Nyár végén, ősz elején, amikor a szilva szezonja összeér a paradicsoméval, ketchupot is főzhetünk belőle, erősebb fűszerezéssel pedig barbecue-szószt készíthetünk, amely akár már a karácsonyi gasztroajándékok listáját is erősítheti. Az elkészült szósszal zöldségeket (például sütőben sült karfiolt), tofut, tempeh-t (erjesztett szójababból vagy fermentált gabonából készült húspótlót) pácolhatunk.
Sütőben sütve kardamommal, fahéjjal ízesítve melengető szósz készülhet belőle, melyet őszi, téli reggeleken zabkására, tejberizsre tehetünk. Turmixolva le is fagyaszthatjuk, a mélyhűtőből előkapva növényi tejszínnel felmelegítve desszertnek is beillő levest főzhetünk belőle nagyjából 10 perc alatt.
Extra tipp: tudtad, hogy már itthon is terem datolyaszilva? Habár a gyümölcs semmilyen rokonságban nem áll az általunk jól ismert lilás, kékes színű szilvával, magyarul mégis ezt a nevet kapta. Az édes, vaníliás, sárga színű datolyaszilvát vagy hurmát ősz elején érdemes a termelői piacokon keresni. Fogyaszthatjuk nyersen, önmagában, de salátákba is tehetjük. Mautner Zsófi oldalán több datolyaszilvás receptet is találtok.
Szilvás pite
Hozzávalók a pitéhez
- 200 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt
- 150 g vaj
- 100 g cukor vagy ennek megfelelő édesítő
- 1 db tojás
- 1 tk sütőpor
- csipet só
Hozzávalók a krémhez
- 500 g mascarpone
- 1 dl tejszín
- 3 db tojás
- 1 cs vaníliás cukor
- 100 g cukor vagy ennek megfelelő édesítő
- fahéj
Így készítsd el!
1. A tésztához morzsoljuk el a vajat a liszttel, majd adjuk hozzá a többi hozzávalót, és gyúrjunk belőle tésztát! A tésztát tegyük a hűtőszekrénybe pihenni!
2. Közben a szilvát magozzuk ki, fahéjjal szórjuk meg, és jól keverjük össze!
3. 200 °C-ra melegítsük elő a sütőt! A kivajazott, kilisztezett piteformába nyomkodjuk bele a tésztát, és 10 percig süssük elő!
4. Amíg sül, keverjük össze a krém hozzávalóit! Az elősütött tésztánkra öntsük rá a krémet, majd helyezzük rá a szilvákat, és kb. 50–60 percig süssük, amíg már nem folyik!
A cikk és a recept elkészítésében Szabó Eszti segített nekünk.
Képek: canva