Meatless Monday: a nyár lédús sztárja, a paradicsom

Meatless Monday: a nyár lédús sztárja, a paradicsom
Meatless Monday: a nyár lédús sztárja, a paradicsom

Rengeteg szín, forma és felhasználási lehetőség jellemzi a paradicsomot. Hiába is tagadnánk: a paradicsom az egyik legnépszerűbb növény, ami a tányérunkra kerülhet. Meatless Monday rovatunk mai főszereplőjét te is változatosan fogyaszthatod.

Az utóbbi időben többször foglalkoztunk a paradicsommal, hiszen nemcsak a nyár egyik legfinomabb szezonális zöldsége, hanem rendkívül sok fajtája is különlegessé teszi. A szerkesztőség szinte minden tagja nevel otthon paradicsompalántát, és büszkén mutogatjuk egymásnak a növények fejlődését. Nehéz tehát nem ódákat zengeni róla, különösen azért, mert számos kedvenc ételünk alapjául szolgál.

Paradicsom a veteményesben

A legtöbb hobbikertész egyik első próbálkozása a paradicsompalánta nevelése. Nem is csoda, hiszen nem kell hozzá kert: egy erkélyen vagy balkonon is vígan nő, ha megfelelően gondozod. 

Júliustól októberig élvezheted a saját termesztésű paradicsomot, amennyiben napos helyre és kellően vízáteresztő, tápanyagban gazdag talajba ülteted növényeidet. Próbálhatod magról vetni, ebben az esetben ugyanis hatalmas a fajtaválaszték. Ha pedig egyszerűbb megoldást választanál, kertészetből is beszerezheted a palántákat.

Ha magasra növő fajtát választasz, mindenképp gondoskodj támasztékról, illetve ha szabadföldbe ülteted, érdemes mulccsal takarni a talajt a növény körül.

Nem csak az alsó leveleket kell eltávolítani, hanem érdemes folyamatos metszéssel biztosítani, hogy jól szellőzön. Semmiképpen ne érjen levél a földhöz, onnan jönnek a gombás betegségek. A magasabb fajtákat karózni, kötözni kell, erre több iskola is létezik. Gyakori kezdő kertész hiba, hogy már februárban elültetik a palántának valót- palántának március közepe végén kell vetni, kiültetni pedig a májusi fagyok elmúltával.

A paradicsomnak jót tesz a folyamatos tápanyagpótlás. Ez lehet trágya, komposzttea vagy csalánlevéltea is. Tartsd szem előtt a gombás megbetegedések lehetőségét is: az alsó leveleket vágd le, és a leveleket ne érje víz.

Ültetheted magról, vagy választhatsz palántákat is.

A magyar gasztronómia királynője

A paradicsom a zöldségek (vagy gyümölcsök) sztárja, a télen is áhított saláták koronázatlan királynője. Ha tehetnénk – egyébként tehetjük is, csak nem mindegy, milyen áron –, egész évben fogyasztanánk. Legízletesebb természetesen nyáron, a szezonjában. Noha sok tradicionális magyar ételt el sem tudnánk képzelni nélküle, a paradicsom nem őshonos hazánkban. Amióta viszont a mi vidékünkön is terem, nagy kedvenc lett. Számtalan tájfajtát találhatunk a termelői piacokon vagy nevelhetünk akár a saját kertünkben az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézetnek hála. 

A paradicsomok olyanok, mint mi, emberek: sokszínűek. Minden fajtának más az erőssége, a különlegessége, esetleg a gyengesége. Egy dolog azonban biztos: a paradicsom megérdemli a hazai „superfood” címet, hiszen rengeteg kedvező hatása van a belsőnkre és a külsőnkre egyaránt. Magas a likopin- és a C-vitamin-tartalma, külsőleg pedig – különböző kozmetikai termékekben – fényvédő hatását használják ki. 

A kertből szedett paradicsomnak nincs párja.

Szószok, tészták, levesek, saláták

A nyári időszakban legtöbbször nyersen esszük, a pici koktélparadicsomok akár édes snackként is fogyaszthatók, ha kalóriaszegény finomságra vágyunk. Érdemes viszont olykor hőkezeléssel készíteni, ugyanis ilyenkor szabadul fel belőle a legtöbb likopin. Tehetjük gratinba, rakott krumpliba, pitébe, quiche-be, de töltött, sütött változatban is isteni lesz. 

A spanyolok kedvenc hűsítő levese, a gazpacho is nagy kedvenc az éttermek és a gasztrobloggerek nyári kínálatában. De akár menzás vagy rusztikus, mediterrán leves is készíthető belőle. A nyári ízélmények netovábbja lehet egy jó lecsó, amelynek főszereplője a jó ízű paradicsom. Tárolni szobahőmérsékleten ajánlott, így jobban megőrzi zamatosságát. 

Ha télen is paradicsomra vágynál

Mint ahogy más nyári alapanyagokat, úgy a paradicsomot is akkor érdemes elraktároznunk télire, amikor a szezonja van. A nyáron szedett példányok ezerszer finomabbak az üvegházban nevelt vagy a messziről utaztatott változatnál. Készíthetünk belőle csatnit, lekvárt, klasszikus paradicsomszószt, hagymával, fokhagymával, fűszerekkel elrakva tésztaszószt, pörkölt- vagy lecsóalapot is. 

Ha van aszalónk vagy egy napos teraszunk, ezeket is érdemes bevetni, hogy elraktározzuk a nyári napfény ízét. Fagyasztani is lehet, de így többet veszít az ízéből, mint más tartósítási módszerekkel. 

Formák és színek kavalkádja

Éretlen, zöld termését nyersen nem ajánlott fogyasztani, viszont nagyon különleges szószt vagy savanyúságot készíthetünk belőle. 

Extra tipp: Ha a befőzéshez meghámozod a paradicsomot, ne dobd ki a héját! Szárítsd meg, daráld le, és kész is az instant paradicsompor! 

Paradicsomos csatni

Hozzávalók 3 kis üveghez:

  • 1 kg koktélparadicsom
  • 1,5 db jalapeno paprika
  • 1 ek balzsamecet
  • 1 ek méz
  • 10 szem koriandermag
  • 2 kk só
  • 1 kk rózsabors
  • 1 tk római kömény
  • fél kezeletlen citrom leve
A paradicsomos csatni is százféleképpen variálható.

Így készítsd el!

Csatnit szinte bármilyen zöldségből vagy gyümölcsből készíthetünk, amely lehet édeskés, lehet pikáns vagy extra csípős. Én egy paradicsomos alappal indítottam, már csak azért is, mert a kertben rengeteg terem. Bátran kísérletezzetek a fűszerezéssel! Mehet bele gyömbér, bazsalikom, fahéj vagy vanília.

Emlékezzünk arra, hogy a paradicsomot ne tegyük hűtőbe, mert sokat veszít a zamatából!

A paradicsomokat bevágjuk keresztben, leforrázzuk, majd lehúzzuk a héjukat. (Hát igen, ez lenne a munkafolyamat optimális kezdete, ám mivel én a kertből icipici koktélparadicsomokat szedtem, és nem akartam bajlódni a héjukkal, végül a kész csatniból szedegettem ki az összepöndörödött héjakat.)

Az alapanyagokat megtisztítjuk, összevágjuk és az ecet nélkül egy lábosba tesszük, majd jó 3/4 óráig főzzük, rotyogtatjuk, végül hozzáadjuk az ecetet és a citrom levét. Ha az íze még nem tökéletes, utólag is fűszerezhetjük. Összeturmixoljuk, és kifőzött üvegekbe töltjük. A tetejükre pár csepp olajat teszünk, majd az üvegeket lezárva, felfordítva hagyjuk kihűlni.

Húsok mellé, sült zöldségekhez vagy szendvicsre ketchup helyett kiváló.

A cikk és a recept elkészítésében Szabó Eszti segített nekünk.

Képek: canva

search icon