A DUE Médiacsoport online 1186 fős, nem reprezentatív mintán végzett felmérése azt vizsgálta, hogyan vélekednek a klímaváltozásról és a járványokról a magyarok. Az eredmények azt mutatják, hogy egyelőre a klímaválság (40 százalék) tűnik ijesztőbbnek, de elég sokan (37 százalék) mindkettőtől tartanak. A klímaválságtól jobban félnek a 14-25 év közöttiek (58 százalék), a 60 felettiek 49 százaléka viszont mindkettőtől egyformán.
- A válaszolók 44 százalék-a úgy véli, hogy a globális felmelegedésnek köze van a Covid19-hez hasonló járványok kialakulásához.
- A válaszadók többsége tisztában van azzal, mit tehetne a zöldebb életmódért, de kevesen hajlandóak valóban változtatni.
- Arra a kérdésre, hogy mi az a változás, ami a bolygónk szempontjából hasznos lenne, a sorrend a következőképpen alakult: 1. több gyalogos, kerékpáros közlekedés (85 százalék), 2. kevesebb ruhavásárlás (71 százalék), 3. kevesebb utazás (66 százalék), 4. otthoni munkavégzés (36 százalék), 5. fokozott higiénia (26 százalék).
- Ugyan a 14-25 évesek 74 százaléka állítja, hogy a kevesebb utazás jót tenne, mégis csak 13 százalék mondana le a repülésről. A távolról szállított egzotikus gyümölcsök fogyasztásához is ők ragaszkodnak leginkább, csak minden tizedik lenne hajlandó felhagyni vele.
- Minden 10. válaszoló kész felhagyni a húsevéssel, sőt a budapestiek 15 százalékban hagynák el a húst. Amit a legkevesebben lennének hajlandóak nélkülözni, az az autóhasználat, 100-ból csak négyen mondanának le róla.
- A járványidőszakkal kapcsolatban minden 10. válaszoló úgy ítélte meg, hogy akkoriban kevésbé élt zölden. A 14-25 évesek 15 százaléka, a 60 felettieknek csak 5 százalék-a értékelte így az életmódját. A kérdőív kitöltőinek többsége (47 százalék) ugyanúgy, vagy még zöldebben (43 százalék) élt.
- Arra kérdésre, hogy a klímaválság befolyásolja-e a gyermekvállalási szándékot, 18 százalék válaszolta, hogy nem szeretne utódot „ilyen világra”. A megkérdezettek 42 százalék-a elgondolkodott már ezen, de egyelőre nem tenne le a családalapításról. A válaszolók 39 százalékának viszont nem jut eszébe a klímaválság, ha a gyermekvállalásra gondol.
- Abban nagy egyetértés (88 százalékos) mutatkozik, hogy a gyermekeink életére hatással lesz a klímaválság.
- A jövőképpel kapcsolatban csupán 11 százalék-a válaszolta azt, hogy szerinte képesek leszünk megakadályozni, hogy az évszázad végére 1,5 Celsius foknál nagyobb mértékű legyen a globális felmelegedés, 62 százalék egyértelműen úgy gondolja, hogy erre nincs esély.