Az éghajlatváltozás mérésében fontos a páratartalom is
Az éghajlatváltozás mérésében fontos a páratartalom is

Egy új tanulmány szerint a globális felmelegedés mérésekor nem csak a hő, hanem a páratartalom is számít a veszélyes éghajlati szélsőségek kialakulásában.

A kutatók szerint a hőmérséklet önmagában nem a legjobb módszer az éghajlatváltozás okozta időjárásváltozás mérésére. A levegő nedvességének a hővel együtt történő figyelembevétele azonban azt mutatja, hogy az 1980 óta bekövetkezett klímaváltozás közel kétszer olyan súlyos, mint azt korábban kiszámították – olvasható a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban megjelent tanulmányban.

A szélsőséges időjárás, például viharok, árvizek és esőzések során keletkező energia a levegőben lévő víz mennyiségével függ össze. Ezért egy amerikai és kínai tudóscsoport úgy döntött, hogy egy kevésbé ismert időjárási mérőszámot, az egyenértékű potenciális hőmérsékletet (theta-e) használja a kutatáshoz, amely a légkör nedvességenergiáját tükrözi.

„Az éghajlatváltozásnak két mozgatórugója van: a hőmérséklet és a páratartalom” – mondta a tanulmány egyik társszerzője. „Eddig a globális felmelegedést csak a hőmérsékletben mértük. De ha hozzáadjuk a páratartalomból származó energiát is, akkor a hőhullámok, esőzések és az egyéb szélsőségek más mérőszámai sokkal jobban korrelálnak”.

Ez azért van, mert a világ felmelegedésével a levegő egyre több nedvességet tartalmaz, közel 7%-os emelkedést mutat minden egyes Celsius-fok után, emiatt a páratartalom kulcsfontosságú a hőség emberi egészségre és jólétre gyakorolt hatásainak felismerésében és alakításában jelenleg és a jövőben is.

Forrás (yahoo.com)

search icon