Az elmúlt napokban sáros eső jelezte az ország több pontján is, hogy újra szaharai por érkezett térségünkbe. Ahogy korábban is írtuk, a por alapvetően nem káros, sőt meglepő módon van néhány pozitív klimatikus hatása is. De maga a jelenség – különösképpen gyakoriságának növekedése – sajnos a globális felmelegedés előrehaladtát jelzi.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat posztjából kiderül, hogy a porvihar igen látványos eredménnyel járt az Alpokban és a Pireneusokban – ez az alábbi képeken is látható. Az osztrák Lech am Arlberg közelében készült képek alapján már–már az a benyomásunk, hogy azok a Szaharában készültek.
A szaharai por egyébként a világ számos részére eljut. Nagy szerepe van például a fitoplanktonok tevékenységében, ugyanis a partoktól távoli, tápanyagokban szegényebb vizeken a por ásványianyag-tartalma táplálja az apró élőlényeket.
Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, egyesek szerint a Pireneusok és az Alpok enyhén lúgos tavai a 20. század második felében a szaharai por hatására nem váltak savassá, ellentétben például a Skandináv térség hasonló tavaival.
Hazánkban egyébként 1979 és 2020 közötti időszakban 231 porviharos eseményt azonosítottak a Kárpát-medencében, de számuk az elmúlt évtizedben növekvő tendenciát mutat. Ennek elsődleges oka a klímaváltozás lehet. Egyfelől a felmelegedés során módosulnak a légköri folyamatok, másrészt a sivatagosodás, illetve a csapadékhiány térnyerésével egyre nagyobb terület válik a por forrásterületévé.