A porviharok már a rĂ©gi törtĂ©nelmi korokbĂłl ismertek, ám rĂ©gen ezek nagy ritkaságnak számĂtottak, szinte csodának tartották Ĺ‘ket. Az elmĂşlt 10–20 Ă©vben azonban a porviharok mind a Kárpát-medencĂ©ben, mind szerte EurĂłpában egyre gyakoribbak. Nem ritkaság, hogy Izlandon vagy Grönlandon is piroslik a föld a szaharai porviharok nyomán.
Fontos tudni, hogy a szaharai por alapvetĹ‘en nem káros, sĹ‘t meglepĹ‘ mĂłdon van nĂ©hány pozitĂv klimatikus hatása is. De maga a jelensĂ©g – kĂĽlönöskĂ©ppen gyakoriságának növekedĂ©se – sajnos a globális felmelegedĂ©s elĹ‘rehaladtát jelzi.
Honnan származik a por, és mekkora a tömege?
A homok – bár valĂłban helyesebb inkább porkĂ©nt emlegetni – a több mint 9 milliĂł km²-es kiterjedĂ©sű Szahara övezetĂ©bĹ‘l származik. A terĂĽlet nĂ©hány kiemelt rĂ©szĂ©rĹ‘l, pĂ©ldául a Csád Ă©szaki rĂ©szĂ©n fekvĹ‘ Bodele-sĂkságrĂłl – szĂ©lcsatornás földrajzi elhelyezkedĂ©se miatt – kĂĽlönösen nagy mennyisĂ©gű port vesznek fel az áramlatok. A SzaharábĂłl a lĂ©gkörbe kerĂĽlĹ‘ por Ă©ves mennyisĂ©gĂ©rĹ‘l eltĂ©rnek a vĂ©lemĂ©nyek. Egyes tanulmányok pár száz milliĂłrĂłl szĂłlnak, mĂg más mĂ©rĂ©sek 1400 milliĂł tonnás mennyisĂ©get mutatnak. TermĂ©szetesen ennek a nagy mennyisĂ©gű pornak jĂł rĂ©sze nem hagyja el az afrikai kontinenst. A jelentĹ‘s távolságokba eljutni kĂ©pes szemcsĂ©k mĂ©rete a finomliszt- Ă©s az agyagszemcsĂ©k mĂ©retĂ©nek tartományába esik. Igen aprĂł, 2 Ă©s 62,5 mikromĂ©ter közötti átmĂ©rĹ‘jĂĽk az emberi hajszál átmĂ©rĹ‘jĂ©nek alig tizede. A porszemcsĂ©k tehát kellĹ‘en aprĂłk ahhoz, hogy a lĂ©gáramlatok a lĂ©gkör 1500–6000 mĂ©teres „utazó” magasságába juttassák Ĺ‘ket, Ă©s beterĂtsĂ©k velĂĽk jĂłformán az egĂ©sz Földet.
Évente több száz milliĂł tonnányi por indul EurĂłpa felĂ©, ez egy-egy vihar alkalmával körĂĽlbelĂĽl tĂzmilliĂł tonnát jelent. Ennek a mennyisĂ©gnek döntĹ‘ hányada mĂ©g a Földközi-tenger tĂ©rsĂ©gĂ©ben lehullik vagy kimosĂłdik, de hazánk terĂĽletĂ©re is jut belĹ‘le. Évente nĂ©gyzetmĂ©terenkĂ©nt 3–5 gramm porfelhalmozĂłdásrĂłl beszĂ©lhetĂĽnk, ami nem tűnik soknak, de ugyanezzel az adattal számolva km²-enkĂ©nt már 3–5 tonnát kapunk.
Mi található benne?
Anyagát tekintve döntĹ‘en kvarc-, kĂĽlönbözĹ‘ földpát-, kalcit-, dolomit- Ă©s agyagásványszemcsĂ©ket szállĂt ide a szĂ©l. A szervetlen összetevĹ‘kön tĂşl termĂ©szetesen sok egyĂ©b más is találhatĂł a por anyagában. Korábbi vizsgálatok spĂłrákat, gombákat Ă©s baktĂ©riumokat találtak; lĂ©nyegĂ©ben az összes szaharai mikroorganizmust azonosĂtani tudták nagyon kis mennyisĂ©gű porban. A covid kapcsán felvetĹ‘dött, hogy veszĂ©lyt jelenthetnek az Ăgy közlekedĹ‘ vĂrusok, de ezt vĂ©gĂĽl nem bizonyĂtották.
A sivatagbĂłl származĂł por ugyan Ăşgy növeli a szállĂłpor arányát, Ă©s a szmoghoz hasonlĂłan rontja a levegĹ‘ minĹ‘sĂ©gĂ©t. ÉvrĹ‘l Ă©vre egyre többször van itthon is szmogriadĂł, Ă©s nem egy városunknak problĂ©más a levegĹ‘je. A szaharai eredetű por Ă©vente körĂĽlbelĂĽl 8-10 alkalommal rontja hazánk levegĹ‘minĹ‘sĂ©gĂ©t, ami mĂ©g nem annyira vĂ©szes. Ellenben dĂ©li országoknál nem csak az egĂ©szsĂ©gre, de a közlekedĂ©sre Ă©s nĂ©hány iparágra is káros a porvihar. Ilyen terĂĽlet a Kanári szigetek. 2020 februárjában olyan heves porvihar Ă©rkezett, hogy a helyi kormányzat felszĂłlĂtott az embereket, hogy maradjanak zárt ajtĂłk mögött, Ă©s a lecsökkent látási viszonyok miatt szĂĽnetelt a lĂ©gi közlekedĂ©s, ami megnehezĂtette az ĂĽdĂĽlĹ‘paradicsom Ă©letĂ©t.
A porviharok környezeti hatásai
FöldĂĽnk energia-háztartását nagyban befolyásolja, hogy a NapbĂłl Ă©rkezĹ‘ sugarak mekkora mennyisĂ©ge Ă©ri el a felszĂnt. A lĂ©gköri por hat a sugárzási energiára, visszaverĂ©sĂ©vel, elnyelĂ©sĂ©vel Ă©s szĂłrásával csökkentve a beĂ©rkezĹ‘ energia mennyisĂ©gĂ©t. Ezen a közvetett hatáson tĂşl egyes ásványi összetĂ©telű aprĂł rĂ©szecskĂ©k a felhĹ‘kĂ©pzĹ‘dĂ©st is fokozzák, tovább csökkentve ezzel a besugárzást Ă©s a bolygĂł melegedĂ©sĂ©t.
Közvetetten a szĂ©n-dioxid megkötĂ©sĂ©ben is közreműködik a porfelhĹ‘. Ugyanis az Ăłceánok tĂĽdejĂ©nek mondott tengeri zöld virágzás, amely a fitoplanktonok tevĂ©kenysĂ©gĂ©t jelenti, közel azonos mennyisĂ©gű szenet köt meg, mint az Ĺ‘serdĹ‘k fái. Ez a jelensĂ©g a parttĂłl Ă©s az áramlásoktĂłl távolabb esĹ‘ „gyĂ©rebb” vizeken tápanyag hĂján nem jön lĂ©tre. (Ilyen terĂĽleteket jellemzĹ‘en az Atlanti-Ăłceánon találni.) Ilyenkor a szaharai porban lĂ©vĹ‘ szilĂcium, vas Ă©s foszfor fontos tápanyagkĂ©nt szolgál a planktonok számára, Ăgy ezek megkezdhetik virágzásukat.
Az alkáliákban gazdag poranyag a csapadĂ©k pH-ját is mĂłdosĂthatja, lĂşgossá teheti, amivel csökkentheti a savas esĹ‘k gyakoriságát. Egyesek szerint a Pireneusok Ă©s az Alpok enyhĂ©n lĂşgos tavai a 20. század második felĂ©ben a szaharai por hatására nem váltak savassá, ellentĂ©tben pĂ©ldául a Skandináv tĂ©rsĂ©g hasonlĂł tavaival.
A porviharok termĂ©szetesen a termĹ‘talajt is mĂłdosĂtják. A földtörtĂ©neti koroktĂłl kezdve a mediterrániumban lehullĂł vörös por felelĹ‘s az ott jellemzĹ‘ (vöröses) terra rossa talaj kialakulásáért. RĂ©gebbi kutatások egĂ©szen odáig mentek, hogy azt állĂtották, hogy a SzaharábĂłl származĂł ásványi anyagban gazdag por miatt virágoznak Amazonas esĹ‘erdĹ‘i. A tĂ©zis Ăşgy hangzik, hogy az amazonasi erdĹ‘k a folyamatos esĹ‘zĂ©sek Ă©s a kimosĂłdás miatt tápanyaghiányban szenvednek, amelyet eredmĂ©nyesen orvosol a szaharai porfelhĹ‘. Varga György, az MTA tĂ©mában Ă©rdekelt kutatĂłja ezt az elmĂ©letet tĂşlzásnak tartja, hiszen akkora mennyisĂ©gű por a fák fotoszintetizálását is gátolná.
Ettől függetlenül az amerikai kontinens éghajlatát is befolyásolja a szaharai por. A közép-amerikai tornádók kialakulásának esélyét például csökkenti a száraz, sivatagi légtömeg.
Por a Kárpát-medencében
Varga György több Ăzben foglalkozott a hazánkba Ă©rkezĹ‘ porviharokkal. Megvizsgálták a por tulajdonságait, valamint meteorolĂłgiai modellek alkalmazásával megnĂ©ztĂ©k, melyek azok az áramlatok, amelyek port kĂ©pesek szállĂtani, Ă©s hogy mi jellemzĹ‘ ezek gyakoriságára.
Az 1979 Ă©s 2020 közötti idĹ‘szakban 231 porviharos esemĂ©nyt azonosĂtottak a Kárpát-medencĂ©ben. Ez nem tűnik soknak, de az elmĂşlt Ă©vtizedben a porviharos napok száma növekvĹ‘ tendenciát mutat. 2011-tĹ‘l Ă©vente 8–11 porviharos esemĂ©ny törtĂ©nt.
AlapvetĹ‘en a tavaszi Ă©s a nyári idĹ‘szakban figyelhetĹ‘ meg több porszállĂtmány, de Ăşjabban tĂ©len is volt pár emlĂ©kezetes vörös esĹ‘. A por a gravitáciĂł nyomán csak igen kis mennyisĂ©gben hullik a felszĂnre. Szinte kizárĂłlag csapadĂ©khoz kapcsolĂłdva jut el a talajig, Ăgy festve meg az utcákat, autĂłkat, olykor a havas tájat is. 2016 februárjában egy hĂ©ten belĂĽl kettĹ‘ vörös esĹ‘s esemĂ©ny is törtĂ©nt.
A Kárpát-medencébe 3 úton érkezhet az afrikai por. Mindegyik egy meleg anomáliához köthető. Az első útvonalon a por a középső régióból indul, és a Földközi-tenger nyugati felén keresztül áramlik a Kárpátokba. A második út forrása kissé keletebbre van, és a Földközi-tenger déli medencéjén keresztül halad. A harmadik út a Csendes-óceán nyugati partvidékén vezet, és visszafordulva északi irányból érkezik fölénk.
Mozgatója a globális felmelegedés
FöldĂĽnk klĂmája az emberi tevĂ©kenysĂ©g nyomán egyre gyorsabb ĂĽtemben változik, a folyamatok hatással vannak a porviharok gyakoriságára is. A forrásterĂĽletek egyre inkább a csapadĂ©khiányos, száraz terĂĽletek irányába terjeszkednek, ami a mozdĂthatĂł por egyre növekvĹ‘ mennyisĂ©gĂ©t is jelenti.
A felmelegedés nyomán az átalakuló légköri folyamatok szintén fokozzák a porviharos eseményeket. A sarkvidék minden egyéb régiónál gyorsabban melegszik, ami a földi légkörzés egyik legfőbb elemének, a magaslégköri futóáramlásoknak a megváltozásához vezet. Ezek a futóáramlatok a légkör felső rétegében nagy erejű, tartósan egy irányba közlekedő légtömegek. Mozgató erejük a kontinensek vagy óceánok közötti hőmérsékletkülönbség.
A szaknyelvet nĂ©lkĂĽlözve Ăşgy tudnám leĂrni a folyamatot, hogy a melegedĹ‘ sarkkörök miatt a lĂ©gtömegeket mozgatĂł hĹ‘mĂ©rsĂ©kletkĂĽlönbsĂ©g csökken, Ăgy az áramlatok sebessĂ©ge is lecsökken. Az áramlatok Ăştja hasonlĂłkĂ©ppen kanyarulatossá, hullámzĂł ĂvűvĂ© válik, mint a sĂkságra megĂ©rkezĹ‘ folyĂłkĂ©. Az Ăvek mentĂ©n a legkedvezĹ‘bbek a lĂ©gköri viszonyok a por szállĂtására.