Immár harmadik alkalommal hirdeti meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az Európai Friss Csapat program részeként június 17-ére a Zöldség- és Gyümölcsnapot. A cél változatlan, felhívni a figyelmet a zöldség- és gyümölcsfogyasztás jelentőségére egészségünk szempontjából, valamint a gyümölcsszezon beköszöntével népszerűsíteni a hazai agrárium szezonális termékeit.
Az Európai Friss Csapat program egész évben kampányol a zöldség- és gyümölcsfogyasztás ösztönzése érdekében, hiszen ezek rendszeres, napi fogyasztása számos jótékony hatással bír. Antioxidáns-tartalmuknak köszönhetően megelőzhetők bizonyos betegségek, vitamintartalmuk támogatja az immunrendszer működését, rosttartalmuk pedig az egészséges emésztéshez járul hozzá. Napi 4-5 adag elfogyasztása – nyersen vagy akár elkészítve – már alapvetően fedezi szervezetünk igényeit!
De mivel a friss zöldségek és gyümölcsök nemcsak egészségesek, hanem finomak is, egyáltalán nem baj, ha többet eszünk belőlük! Sőt, ilyenkor nyáron ez szinte kötelező is, hiszen a kánikulában jobban esnek a könnyű zöldséges fogások, a folyadékpótlásban pedig bevethetjük a lédús gyümölcsöket is.
A Zöldség- és Gyümölcsnap egyfelől pont erre buzdít, hogy felhívja a figyelmet: próbáljunk meg minden étkezéskor friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani. Másfelől az igazi hazai gyümölcsszezon kezdetét is jelenti.
Június közepétől friss, zamatos hazai termesztésű gyümölcsök bőséges kínálata válik elérhetővé a piacokon és a boltokban. A szabadföldi szamóca mellé érkezik a meggy, a cseresznye, a kajszi, majd később a dinnye, az őszibarack, a szilva és a szőlő. De ne felejtkezzünk el az egresről, a málnáról, a szederről vagy éppen a ribizliről se!
Idén úgy látjuk, kifejezetten jó termésre számíthatunk: a meggy mellett lesz végre megfelelő mennyiségű kajszi, és a tavalyinál jobb dinnyeszezont várunk. Idénygyümölcseink – és zöldségeink is – kiváló minőségben kerülnek piacra, érettek, finomak és kiemelkedő beltartalmi értékekkel rendelkeznek.
–hangsúlyozza Győrffy Balázs, a NAK elnöke.
Hozzáteszi, érdemes szezonális termékeket választani, mert ezeket akkor szedik le, amikor a legfinomabbak, a legjobb minőségűek, helyben teremnek, nem utaznak több száz kilométert, így ezzel a környezetet is védjük, és vásárlásukkal a helyi termelőket támogathatjuk. Akinek van kedve új ízeket megkóstolni, kereshet klasszikus magyar nemesítésű, különleges ízvilágú gyümölcsöket is, mint például az érdi meggy, a gyönyörű és zamatos Mariska őszibarack vagy az édes magyar kajszi.
A Zöldség- és Gyümölcsnapra idén az Európai Friss Csapat influencerei is készülnek: Soopfie és Sajt32 izgalmas videókat készített, Bernáth József séf legújabb receptjei pedig elérhetők a program weboldalán. Mindannyian arra buzdítanak mindenkit, fogyasszon ma minden étkezéshez zöldséget, gyümölcsöt vagy akár belőlük készült fogásokat.
„Tanító bácsi fakanállal” Magyarország #ZöldségGyümölcsHőse
A NAK és edukációs programja, az Európai Friss Csapat március végén meghirdette a Zöldség-Gyümölcs Hős pályázatot, amelyen 2022 #ZöldségGyümölcsHősét keresték. A pályázat június 7-én lezárult, a beérkező pályamunkák közül a NAK zsűrije Szabó Krisztiánt, a Győri Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola tanítóját választotta Magyarország #ZöldségGyümölcsHősének.
Szabó Krisztián – vagy ahogyan a közösségi médiában szerepel: „Tanitó bácsi fakanállal” – oktató-nevelő munkájába minden lehetséges módon beépíti az egészséges életmódra nevelést, a zöldség-és gyümölcsfogyasztás fontosságának hangsúlyozását.
Álomerdő-Álommenza elnevezésű projektjében az iskolakertet gondozza tanítványaival, ahol zöldséget, gyümölcsöt, gabonát, ehető virágot termesztenek, majd fel is dolgozzák azokat. Sütöttek már kenyeret, tettek el lekvárokat és szörpöt is. Rendszeresen készítenek és kóstolnak egészséges finomságokat: salátatekercset, összerázós salátát, szendvicskrémeket, cukkini pizzát vagy épp zöldségchipset. Az ehető virágokat szintén feldolgozzák: így készült kandírozott ibolya és orgonaszörp is.
Az egészséges életmód, így a zöldség-gyümölcs fogyasztás fontosságát már korán át kell adni a gyerekeknek, ezért is tartom fontosnak, hogy az iskolában is foglalkozzunk a témával. Azt tapasztalom, ha a gyerekek végig követhetik a termesztés folyamatát, akkor szívesebben fogyasztják el őket, kevésbé lesznek válogatósak.
– fogalmaz Szabó Krisztián
Hozzáteszi, a gyerekek ráadásul nagyon élvezik a közös munkát, és otthon a családdal együtt is elkészítik a finomságokat.
Forrás: NAK sajtóközlemény