Miért súlyosbíthatja a szénanáthát a klímaváltozás?

Miért súlyosbíthatja a szénanáthát a klímaváltozás?
Miért súlyosbíthatja a szénanáthát a klímaváltozás?

Kutatók szerint bizonyíték van arra, hogy a globális felmelegedés növeli a különböző típusú pollenek mennyiségét és erősségét, és a közlekedés okozta szennyezés még jobban fokozhatja a tüneteket.

Dr. Beverley Adams-Groom, a Worcesteri Egyetem pollenszakértője szerint az utóbbi években az emberek azért szenvednek jobban a szénanáthától, mert a fűmagok pollenjei a légkörben lévő szén-dioxid növekedésével egyre erősebbé válnak.

Az egyik elmélet szerint az éghajlatváltozás következtében emelkedő hőmérséklet miatt a fűfélék több allergén pollent termelnek. A pollenszemek olyan fehérjéket tartalmaznak, amelyek hisztamin felszabadulást váltanak ki az orrban és a szemben, viszketést és náthát okozva. Ugyanakkor bizonyíték van arra is, hogy a környezetszennyezés, különösen a gépjárműforgalomból származó légszennyezés is befolyásolja a pollenek terjedését.

Fan Chung professzor, az Imperial College London tüdőgyógyász professzora szerint az éghajlatváltozás azt eredményezi, hogy például az ózon szintje emelkedni fog, mivel a magasabb hőmérséklet megnöveli a légkörben lévő szennyező részecskék számát.

Ez a szennyezés pedig gyulladást okozhat a tüdőben és az orrban, ami tovább fokozza a pollenallergia hatását – mondta. Arra is van néhány adat – bár ez nem teljesen bizonyított -, hogy a pollenszemcséket a szennyeződés részecskéi szállíthatják – tette hozzá.

Egy nemrégiben készült tanulmány szerint az Egyesült Államokban például a pollenszezon 20 nappal korábban kezdődik, és 21 százalékkal több pollent hoz most, mint 1990-ben. A kutatók kimutatták, hogy az éghajlati válság jelentős szerepet játszik ebben a hosszabb szezonban, és részben a növekvő pollenszámban is.

Forrás (independent)

search icon