1924-ben az izzógyártók, köztük a General Electric és a Philips megállapodott abban, hogy termékeik élettartamát a korábbi 2500 óráról mesterségesen 1000 órára korlátozzák. A botrány, amelyre évtizedekkel később derült fény, megtestesítette a termékek előállításának, felhasználásának és selejtezésének lineáris fogyasztási modelljét, amely az ipari forradalom idején terjedt el, és azóta is uralkodó.
Lehet, hogy az egyes cégek meggazdagodtak, de ez a rendszer zsákutcába jutott. Gazdaságilag nem hatékony és környezetileg is káros. Hatásai a levegő, a föld és a víz szennyezésétől kezdve a nyersanyagárak éles ingadozásáig és az ellátási láncok esetleges megszakításáig terjednek.
„A lineáris modell kimeríti a bolygó természeti erőforrásait, károsítja az ökoszisztémákat, és eközben rengeteg hulladékot termel. Ez egy fenntarthatatlan modell.” – magyarázta el Barchi Gillai, a Stanford Graduate School of Business értéklánc-innovációs kezdeményezésének társigazgatója.
Gillai és kollégái úgy vélik, hogy sok vállalat felismerte, hogy sürgősen át kell állítaniuk működésüket a körforgás irányába. Ez azt jelenti, hogy a termékeket a tartósság és az újrahasznosíthatóság jegyében tervezik, csökkentik az anyagszükségletet, kevesebb erőforrást használnak fel a gyártás és a szállítás során, és a tárgyakat a forgalomban tartják, hogy növeljék élettartamukat.
A körforgásos gazdaságra való áttérésnek pedig nem kell gazdasági költségekkel járnia; segíthet a vállalatoknak abban, hogy több értéket teremtsenek az általuk felhasznált erőforrásokból. Kevesebb bányával, hulladéklerakóval és hulladékégetővel, valamint több faanyaggal a körforgásos gazdaság csökkenti a környezeti károkat. De számos üzleti előnnyel is jár: alacsonyabb működési költségek, csökkentett ellátási láncbeli kockázatok, további bevételi források és új piacokhoz való hozzáférés.
A változásra vonatkozó előrejelzések meggyőzőek: Az ENSZ Környezetvédelmi Programja szerint a természeti erőforrások hatékonyabb felhasználása 2050-ig 2 billió dollárral növelheti a globális gazdaságot.
Gillai szerint könnyű elfelejteni, hogy az általunk elfogyasztott élelmiszerek és a megvásárolt áruk a természetet is megterhelik. A globalizáció négy évtizedes menetelése során a gazdag országok hulladékuk nagy részét a szegényebb országokba exportálták.
A gazdasági tevékenység és a véges erőforrások fogyasztásának szétválasztásának szükségessége az elmúlt évtizedekben élesen kirajzolódott az éghajlatváltozás, az erőforrások szűkössége, a biológiai sokféleség csökkenése, a hulladék és a szennyezés miatt. Az Ellen MacArthur Alapítvány szerint a körforgásos gazdasági gyakorlatok segíthetnek az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának 45%-át kezelni.
Forrás (technology.org)