Az UNESCO Világörökségi Programjában a természeti csodákat is gyűjti. Friss felmérésük szerint ezekre már a klímaváltozás jelenti a legnagyobb veszélyt.
A klímaváltozás és a hozzá kapcsolódó időjárási szélsőségek fokozódása hatalmas nyomást helyez a környezetre. Ez pedig egyre inkább fenyegeti a természeti világörökség helyszíneit, mint amilyen például az ausztrál Nagy-korallzátony, vagy a
Az UNESCO 252 helyszíne közül 83-at érint a klímaváltozás, az rendszeres felmérések pedig romló tendenciát mutatnak. Három évvel ezelőtthöz képest 8 helyszín állapota ugyan javult, viszont 16 helyszíné romlott, míg az összes helyszín 7% kritikus állapotban van.
Magyarország számtalan természeti csodája közül a Szlovákiával közös Aggteleki-karszt szerepel a listán, mely szerencsére nincs a fenyegetett helyszínek listáján.
A szakemberek szerint a klímaváltozás mára a legnagyobb veszélyfaktorrá nőtte ki magát, megelőzve az invazív fajok jelentette fenyegetést, és az olyan emberi tevékenységeket, mint a turizmus, a halászat vagy a vadászat.
Korábban írtunk már róla, hogy milyen komoly veszélynek vannak kitéve a világörökség épített csodái, melyekkel kapcsolatban lassan ideje elrugaszkodnunk a klasszikus örökségvédelem fogalmától.
Forrás: National Geographic